Advert
Advert
Advert

İtalya'da hicri yılbaşı tebrik edildi

İtalya'nın Trieste kentinde Said-i Nursi derneğinde bir araya gelen Müslüman gençler, Hicri Yılbaşını kutladı.

İtalya'da hicri yılbaşı tebrik edildi
İtalya'da hicri yılbaşı tebrik edildi

Trieste kentinde sosyal ve kültürel faaliyet yürüten Said-i Nursi Vakfı'nda hicri yılbaşı münasebetiyle akşam namazından sonra bir program düzenlendi. Gençlerin katıldığı programda konuşan  Veysel Aydemir, peygamberimizin hayatı ve hicret olayına uzunca değindi.

Müslümanlar ve bilhassa Avrupa'da yaşayan gençlerin kendi tarihlerini iyice bilmeleri gerektiğini ifade eden Aydemir Hoca, Müslümanların, Hıristiyanların kabul ettiği yılbaşını kutlamamaları gerektiğini vurguladı.

Hz Muhammed (sav)'in güvenirliliğine değinen Aydemir Hoca, "Mekkeliler, Muhammed-ül Emin lakabını verdikleri Resûl-i Kibriya Efen­dimize, son derece güvenirler ve en kıymetli eşyalarını, saklayamamaktan kork­tukları için ona teslim ederlerdi. Ku­reyş ileri gelenlerinin, hakkında ölüm kararı aldıkları sırada da kendilerinde emanet olarak birçok kıymetli eşya vardı. Ama o, bu karara rağmen, emanetlerin sahiplerine verilmesini Hz. Ali’ye emretmekle, bir kere daha büyüklüğünü ve emanete sadâkatini ortaya ko­yuyordu." diyerek onun ümmeti olan Müslümanların da çevresine bu güveni vermesi gerektiğini belirtti.

Konuşmasını, müşriklerin Hz Muhammed (sav)'in hicreti engellemek için başvurdukları yolları ve hicret yolculuğunda yaşananları anlatarak tamamlayan Aydemir Hoca, İslam tarihinin en önemli olaylarından olan hicretin, daha sonra Müslümanların kullandığı Hicri Takvim'in başlangıcı olarak kabul edildiğini söyledi. 

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!