Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya İsyan "Gazap Günü" ile Suudi'ye sıçrıyor

İsyan "Gazap Günü" ile Suudi'ye sıçrıyor

Giriş Tarihi: 2 Mart 2011 Çarşamba 11:20
İsyan

Arabistan’da Gazap Günü korkutuyor

Suudi gençlerinin Facebook’ta grup oluşturarak 13 Mart için “Gazap Günü” çağrısı yaptıkları sayfada ise katılım binleri buldu. Gençler “Gazap Günü” sayfalarında isteklerini şöyle sıralıyor: Siyasi reformlar, yerel yönetimlerin seçimlerle belirlenmesi.

 

Suudi Arabistan’da “Gazap Günü”ne iki hafta kala kral Abdullah, yeni tavizler vermeye devam ediyor. Kral Abdullah, kamu görevlilerine geçici işçilerin sözleşme imzalayarak kadrolu statüye geçirilmesi emrini verdi.

 

Ekonomik reformların siyasi reformları göz ardı edilmesine seyirci kalmayacaklarını ifade eden halk, siyasi Reformlar yapılmadan geri adım atmayacaklarını bildirdi.

Akademisyen ve iş adamları ise, siyasi reformların da gerekli olduğunu belirtiyor.

 

Öte yandan, Suudi Arabistanlı yüzden fazla akademisyen, eylemci ve işadamı krallığın anayasal monarşiye dönüştürülmesinin de aralarında bulunduğu bir dizi reform çağrısında bulundu.

 

Yayınlanan açıklamada krallığın danışma meclisi olan Şura’nın üyelerinin, atanmak yerine seçimle belirlenmesi isteniyor. Açıklama, özellikle kadınların özgürlüğünün büyük ölçüde kısıtlandığı Suudi Arabistan’da ekonomik ve sosyal reform çağrısı da yapıyor.

Geçen hafta memurların maaşını yüzde 15 arttırma kararı alan kral, 11 milyar dolarlık sosyal yardım programını onaylamıştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Türkiye 4 Bin askerle hedefe kilitlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com