Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi İşte yeni yılda başlayacak 3 uygulama

İşte yeni yılda başlayacak 3 uygulama

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2010 Pazar 13:05
İşte yeni yılda başlayacak 3 uygulama

İşte yeni yılda başlayacak 3 uygulama

Yeni yıldan itibaren emlakta devrim niteliğinde 3 uygulama başlıyor.

Tapu işlemlerinde getirilen kolaylıkla birlikte vatandaş başka yerdeki mülkleri için bulunduğu bölgede tapu işlemi yapabilecek.

Yapı denetimcileri binaların yapı güvenliğinden 15 yıl boyunca sorumlu olacak. Kötü malzemede ise sorumluluk iki yıl ile sınırlı tutuldu.

Yeni yıldan itibaren kimse müteahhidi olmadan kendi evini yaptıramayacak. Çünkü ülke genelinde 1 Ocak 2011de uygulamaya girecek olan Yapı Denetimi Kanununa göre, kendi evini yaptıracak olan kişilerin mutlaka müteahhitle çalışması gerekecek. Mevcut durumda, ev yaptırmak isteyenler müteahhit belgesine sahip olmasalar bile kendilerine kalıpçı, demirci ve ustayı bularak inşaat yapablyordu.

BELGEDE SON TARİH 23 ARALIK

2011den itibaren inşaatı sadece müteahhit belgesi olan kişi yapabilecek. Binanın yapı güvenliğinden özel yapı denetim firmaları 15 yıl boyunca sorumlu olacak. Binalardaki kö tü mal ze me ya da kö tü işçilik gibi durumların telafisi de yine denetim firma sı nın 2 yıl boyunca yükümlülüğünde olacak. Her kentte yapı denetimlerini gerçekleştirecek özel yapı denetim firmaları belirlenerek bu firmalardan 23 Aralıka kadar belgelerini tamamlamaları istendi.

EK MALİYETE BAKMAYIN

Düzenlemeyi olumlu bulan inşaatçılar, yeni uygulamanın ek maliyet getirse bile gerekli ve sağlıklı olduğuna dikkat çekiyor. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, sadece inşaatta değil her sektörde ehil olmayanların herhangi bir ürün imal etmemesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

Özellikte insan hayatını bire bir ilgilendiren konut gibi ürünlerin mühendis veya mimarlar olmadan inşa edilmesi kabul edilemez. İstanbulda ve Doğuda yaşaran depremlerden sonra yerle bir olan evler, bu olmazsa olmazın ihmal edilmesinin bir sonucudur. Dolayısıyla mühendis veya mimar denetiminde/gözetiminde yapılacak inşaatların maliyetinin artması diye bir söylemi kabul etmemiz mümkün değildir. İnsan yaşamının bir oranı veya bedeli olamaz. Bahsedilen maliyet artışını, sadece mimar veya mühendislerin kullandığı teknolojik aletlerin ve kullandıkları malzemem bedeli olarak kabul etmek mümkün.

BU ÖNLEMLER HAYATİ ÖNEMDE

Paralel Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Taner Nakıboğlu AB adayı Türkiyede ekonominin çeşitli standartlarla disipline edilmesinin olumlu olduğunu, bunun inşaat sektöründeki yansımalarının ise daha hayati olduğuna dikkat çekti.

Dünyada hiç bir şeyin insan hayatı ve sağlığı kadar değerli olamayacağını belirten Nakıboğlu Deprem bölgesi olan Türkiyede statik hesap bilmeyenlerin yaptığı evler, ilk yıkılan evlerdir. Maliyeti daha düşük olsun diye ehil olmayan insanların yaptığı evler sağlıksız olduğu kadar insan hayatını da tehlikeye atmaktadır. Dolayısıyla sadece estetik değil yaşamsal kaygıların da etkili olduğu bu düzenlemenin önümüzdeki dönemde faydalarının görüleceğine inanıyorum dedi. (Bugün)

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da Sade Petrol’dan LPG kampanyası

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com