Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık İşte Urfa'daki doktor sayısı

İşte Urfa'daki doktor sayısı

Şanlıurfa'da Sağlık Bakanlığı'na bağlı resmi kuruluşlarda çalışan doktor sayısının bin 137 olduğu bildirildi. Bin yüz otuz yedi (1137) doktor bulunuyor.

Giriş Tarihi: 13 Eylül 2013 Cuma 14:17
İşte Urfa'daki doktor sayısı

Sağlıkçılar i ülke genelinde doktor sayısının yetersiz olduğunu belirterek, ihtiyacın bir an önce giderilmesi gerektiğini ifade etti.

Bakanlık verilerine göre, Ülke genelinde toplam 44 bin 571 erkek doktor bulunurken 28 bin 285'de kadın doktor bulunuyor. 
Türkiye'nin en fazla doktora sahip ili 13 bin 532 ile İstanbul olurken, Bayburt ise 95 doktorla en az doktoru bulunan kent oldu.
Genelde kentlerde erkek doktor sayıları fazla olurken bu durum Ankara'da farklı durumda.
En fazla doktora sahip iller sıralamasında ikinci olan Ankara'da kadın doktor oranı erkeklerden daha fazla. Bu kentte, 7 bin 938 doktorun 4 bin 101'ini kadın, 3 bin 837'sini erkek doktorlar oluşturuyor. 
Şanlıurfa'daki 3 doktordan 1'i erkek
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde en fazla doktora sahip iller sıralamasında birinciliği Diyarbakır elinde bulunduruyor. Bölgenin merkezi konumunda olan Diyarbakır'da 885'i erkek ve 328'i kadın olmak üzere bin 213 doktor bulunuyor. Şanlıurfa'daki doktor sayılarına bakıldığında ortalama her 3 doktordan birinin erkek olduğu görülüyor. En fazla doktor bulunan ikinci kent konumunda olan Şanlıurfa'da 843 erkek, 294'de kadın doktor bulunuyor.
Bölgede en az doktor ise Kilis'te bulunuyor, buradaki 152 doktorun 111'i erkek, 41'i ise kadınlardan oluşuyor.
"Doktor sayısı yetersiz"
Sağlıkçılar ise ülke genelinde doktor sayısının yetersiz olduğunu belirterek, ihtiyacın bir an önce giderilmesi gerektiğini ifade etti.
Özellikle Şanlıurfa'da doğurganlık oranının yüksek olması nedeniyle çocuk doktorları konusunda ihtiyacın fazla olduğunu kaydeden yetkililer, acil bölümlerde görev yapacak pratisyen doktor bulmakta da güçlük çekildiğini kaydetti.

Rauf MALTAŞ / Gap Gündemi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com