Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye İşte Sabri Paşanın Yaktık dediği cami!

İşte Sabri Paşanın Yaktık dediği cami!

Giriş Tarihi: 24 Eylül 2010 Cuma 11:07
İşte Sabri Paşanın Yaktık dediği cami!

Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlunın “Kıbrısta cami bile bombaladık” sözlerinin ardından akıllara 1964 yılında Türk Mukavemet Teşkilatı tarafından kundaklandığı iddia edilen Bayraktar Camii geldi.

O sözlerin ardından 1964 yılında Türk Mukavemet Teşkilatı tarafından kundaklandığı iddia edilen Bayraktar Camii geldi

Kıbrısta sivil direnişi örgütleyen isim olarak bilinen emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu, Haberturk gazetesine verdiği röportajda inanılması zor bir itirafta bulundu: “Halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi bazı değerlere sabotaj yapılır. Mesela bir cami yakılır. Kıbrısta biz bunu yaptık. Bir cami yaktık.” Bu sözler üzerine Kıbrısta Yunanistana bağlanmayı (Enosis) savunan EOKA ile Rumların Türklere yönelik zulmüne karşı kurulan Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) arasındaki çatışmalar bir kez daha akıllara geldi.

Kıbrısta Türkler tarafından yine Türkleri Rumlara karşı provoke etmek için cami yakıldığına yönelik iddialar yeni değil ve Kıbrısta uzun süre gündemi meşgul etti. Bunların en bilineni 1962 ve 64 yıllarında iki kez minaresine bomba konulan Bayraktar Camii.

Denktaş hain ilan etti
Şu anki Güney Kıbrıs topraklarında yer alan ve Osmanlının Kıbrısta inşa ettiği ilk cami olması nedeniyle tarihi öneme sahip Bayraktar Camiinin 23 Ocak 1964te bombalamasıyla ilgili iddialar ilk kez Kıbrıs basınında yer almıştı. 23 Nisan 1964te ilk sayısı çıkan haftalık Cumhuriyet Gazetesi “Bayraktar Camiini TMT bombaladı” manşetiyle çıktı.

Gazeteyi çıkaran iki Türk avukat Ahmet Muzaffer Gürkan ve Ayhan Hikmet, bombaları yerleştirenlerin kimliklerini bildiklerini belirterek, bu olay hakkında bilgi sahibi olanların çıkıp itiraf etmesini istedi. Bu haber üzerine dönemin Kıbrıs Adalet Bakanı Polykarpos Georgadijs, bakanlıka Gürkan ile biraraya geldi ve olayı kendisine anlatmasını istedi. Ancak gizlice kaydettiği bu görüşmenin ses kaydını Rum basınına sızdırmasının ardından TMT ve o dönemde Türk hareketinin liderliğini yapan Rauf Denktaş bu iki gazeteciyi “hain” ilan etti.

Kısa bir süre sonra da infaz edildiler. Daha sonra infazın TMT üyeleri tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Cinayetlerin ardından Kıbrıstaki Türk Büyükelçiliği Denktaşı çağırarak, “Bu işin arkasından siz çıkarsanız Kıbrıstan sizi sürdürürüm” dedi. Ancak sürülen kendisi oldu. Elçi, Ankara tarafından görevden alındı. Denktaş ise hakkında açılan davada, “Cinayetlerin sebebinin kadın meselesi olduğunu duydum” diyerek kendisini savundu.

O dönemde saldırıyı haber yapan gazeteciler öldürülmüştü.

500 YILLIK OSMANLI CAMİSİ
Lefkoşanın Güney Kıbrıs tarafında yer alan Bayraktar Camii, 1570 yılında inşa edildi. Zaman içinde yıkılmasının ardından 1820de yeniden yapıldı ve 1990da restore edildi.

Vatan

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com