Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya İşte Obama'nın IŞİD planı

İşte Obama'nın IŞİD planı

ABD Başkanı Obama IŞİD'e karşı 4 aşamalı bir plan açıkladı. Bir daha kara savaşına girmeyeceklerini belirten Obama, IŞİD'e karşı savaşan güçleri destekleyerek hava saldırılarını sürdüreceklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2014 Perşembe 10:53
İşte Obama'nın IŞİD planı

ABD Başkanı Barack Obama Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında IŞİD’e karşı 4 aşamalı bir plan açıkladı. Obama, müttefikleri ve Kongre'yle istişarelerinin ardından IŞİD’i etkisiz hale getirmek için geniş bir koalisyona liderlik edeceklerini söyledi.

Geçen aydan bu yana ABD'nin Irak'ta 150'den fazla hava saldırısı düzenlediğini ifade eden Obama, planın ilk aşamasının da, sistematik hava saldırıları olduğunu belirterek, planın diğer 3 aşaması şöyle sıraladı: IŞİD'le mücadele eden güçlere desteğin artırılması, IŞİD'in fon kaynaklarını kesme çabalarının ve istihbaratın artırılması ile insani yardım.

Açıkladığı plan için Amerikan kongresinden destek isterken Obama, IŞİD'in Suriye ve Irak halkı ve Ortadoğu bölgesi için tehdit oluşturduğunu savundu.

Başıboş bırakılırsa IŞİD’in ABD'ye uzanabileceğini ifade eden Obama, hedeflerinin kapsayıcı ve sürdürülebilir bir stratejisiyle IŞİD'in gücünü azaltmak ve tamamen yok etmek olduğunu söyledi.

Sahada IŞİD’le mücadele eden güçlere desteklerini arttıracaklarını dile getiren Obama, Irak ve Kürt güçlerinin eğitim, istihbarat ve askeri ekipmanının artırılmasının önemli olduğunu ve bu kapsamda Irak'a ek 475 Amerikan personeli göndereceklerini ifade etti.

Muhaliflere askeri yardımları artırdıklarını dile getiren Obama, Amerikan güçlerinin, muharip misyon üstlenmeyeceğini ve Irak'ta yeni bir kara savaşına girmeyeceklerini tekrarladı.

IŞİD’e karşı Esed’le işbirliği yapmayacaklarını dile getiren Obama, Kongre'den Suriyeli muhaliflere daha fazla ekipman sağlanması ve eğitim verilmesi için kendisine ek yetki ve kaynak sağlamasını istedi.

Obama ayrıca IŞİD'in zayıflaması için yabancı savaşçıların Ortadoğu'ya giriş ve çıkışını önleyeceklerini söyledi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Washington karıştı! sular durulmuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com