Advert
Advert
Advert

İstanbul'a İslam Üniversitesi Kuruluyor

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez İstanbul'daki 29 Mayıs Üniversitesinin Uluslararası İslam Üniversitesi'ne dönüştürülmesi için, Diyanet Vakfı'nın YÖK'e müracaatta bulunduğunu söyledi.

İstanbul'a İslam Üniversitesi Kuruluyor
İstanbul'a İslam Üniversitesi Kuruluyor

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, dünyada İslam âlimi yetiştiren en önemli okul olan Mısır’daki El Ezher Üniversitesi ile 4 ülkedeki benzer okullara örnek ve destek olmak için İstanbul’da bulunan 29 Mayıs Üniversitesini Uluslararası İslam Üniversitesi’ne dönüştürmek istediklerini açıkladı.

Mekke’deki Hac İdare Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Görmez, “Bugün yaşanan en büyük sorun Müslümanlar birbirlerine üzüntü taşıyor, Müslümanlar birbirlerine ıstırap taşıyor, Müslümanlar birbirlerine şiddet taşıyor. Hâlbuki bayramlar birbirlerine sevinç taşımak için vardır. İkinci en önemli husus, yüreklerin en ağır yükü olan küskünlükleri ortadan kaldırmaktır. Gerek ülkemizde gerek âlemi İslam’da bir takım tutkulardan dolayı Müslümanlar birbirine karşı acımasız olabiliyor. Türkiye de bu soruna ‘barışçı çözüm’ amacıyla, ‘Uluslararası İslam Üniversitesi’ projesini hayata geçirecek. İstanbul’daki 29 Mayıs Üniversitesi’nin İslam Üniversitesi’ne dönüştürülmesi için, Diyanet Vakfı olarak YÖK’e müracaatta bulunduk. Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan’da İlahiyat Fakültesi, Frankfurt Goethe Üniversitesi’ndeki İslam Araştırmaları Merkezi, Strasbourg’taki İslam İlahiyat Fakültesi, Sofya’daki Yüksek İslam Enstitüsü’nü bu merkeze bağlamayı düşünüyoruz.” dedi.

“İslam Dünyası için önemli bir proje olacak”

Dünyadaki önemli İslam üniversitelerinin Müslümanların yaşadığı sorunların üstesinden gelecek bilgiyi üretemediğine dikkat çeken Görmez, Uluslararası İslam Üniversitesi kurarak İngilizce, Arapça, Türkçe ve Farsça dillerinde, buralara alternatif değil, buralara da destek vermek üzere bir misyonla kurulmasının, bütün İslam dünyası ve insanlık için önemli olduğunu düşünüyorum. Bu, Diyanet İşleri Başkanlığı kadar önemli bir projedir. Uluslararası İslam Üniversitesi’nin bütün İslam dünyası ve insanlık için önemli olacağını düşünüyorum.” diye konuştu. (Miraç Aslan-İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle