Advert
Advert
Advert

İsrailin raporu bekleniyor

İsrailin raporu bekleniyor
İsrailin raporu bekleniyor

Sözcü Nesirky, Türkiyenin ara raporunu Komisyona sunduğunun BM Sözcülüğünden konuyla ilgili yapılan açıklamada neden yer almadığının sorulması üzerine, bu raporun Soruşturma Komisyonunun 4 üyesi tarafından Genel Sekretere sunulan ara rapor olduğunu, Komisyonun Türkiyenin kendi ulusal soruşturmasına ilişkin ara raporunu aldığını, İsrailin raporunun da beklendiğini belirtti.

Nesirky, İki rapor da geldiğinde Komisyon, öze yönelik gözden geçirmesine başlayacak, bu gözden geçirme iki ülkeden alınacak nihai raporlar da bulunacak dedi.

İsrailin ara raporunu ne zaman vereceğine yönelik bir soru üzerine, Nesirky, bunun İsrailin kendi ulusal soruşturmasını tamamlamasına bağlı olduğunu, soruşturmanın İsrail ulusal makamlarınca yürütüldüğünü belirtti. Rapor sunmanın ucu açık mı, belli bir tarih yok mu sorusu? üzerine ise Nesirky, Bunu İsrail makamları söyleyebilir. Soruşturma Komisyonu ara raporunu Genel Sekretere sundu dedi.

Sözcülükten yapılan yazılı açıklamada, Komisyon üyelerinin, oy birliğiyle aldığı karara göre, Türkiye ve İsrailin ulusal soruşturma raporlarını alacakları, gözden geçirecekleri ve iki taraftan daha fazla bilgi, açıklama ya da görüşme istemeleri durumunda, bunu talep edebilecekleri bildirilmiş, Genel Sekreterin Komisyonun olumlu hava ve işbirliği içinde çalışmasından memnun olduğu kaydedilmişti.

Türkiye, soruşturma komisyonuna kendi ara raporunu bu ay başında sunmuştu. Komisyonun nihai raporunu gelecek yılın Şubat ayında Genel Sekretere sunması bekleniyor.

Etiketler:  BM Martin Nesirky İsrail Mavi Marmara 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle