Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Röportaj "İsot Urfa'nın markasıdır, sahip çıkılmalıdır"

"İsot Urfa'nın markasıdır, sahip çıkılmalıdır"

İsot üreticilerinin sorunlarını yaklaşık 65 üyesi bulunan Şanlıurfa İsot Üreticileri Kooperatif Başkanı Bekir Polat'a sorduk.

Giriş Tarihi: 21 Ağustos 2015 Cuma 17:21

Röportaj: İshak POLAT / Şanlıurfa denince akla gelen ilk şeylerdin bir tanesi olan isotun sofralarımıza gelmesinde emek sahiplerinin sorunları hakkında sorduklarımız ve aldığımız cevaplar...

ŞİKOP hakkında bilgi alabilir miyiz?
S.S.Şanlıurfa İl Merkezi (2) Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, diğer adı ile Şanlıurfa İsot Üreticileri Kooperatifi ( ŞİKOP) Şanlıurfa'da isot üretimi yapan üreticilerimizi bir araya getirmek, sorunlarını ortaya koymak, bu sorunlara çözüm üretmek ve bunların yanı sıra Şanlıurfa'nın marka ürünü olan isotun tanıtımını yaparak hem Şanlıurfa'nın hem de isotun tanıtımına katkıda bulunmak amacı ile 2005 yılında kurulmuş bir Kooperatiftir.
Bunun yanı sıra üreticilerimizi hijyen, üretim, pazarlama, rekabet gibi konularda eğiterek en kaliteli isotu üretip azami gelir elde etmeyi amaçlıyoruz. Şu an 65 civarında üyemiz bulunmakta olup bu üyelerimiz vasıtası ile Şanlıurfa'da özellikle ev yapımı orijinal Urfa isotunun % 95'ini üretiyoruz.
Bu yaklaşık olarak 30 bin ton yaş isot ve bunun işlenmesi ile sonucunda yaklaşık 2 beşyüz tona tekabül ediyor ki fabrika üretiminin haricinde bu rakam tamamen Kooperetif üyelerimizin ürettiği rakamlardır.

İsotun Şanlıurfa insanı ve ekonomisi için önemi nedir?
Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor isot tamamen Şanlıurfa'nın bir değeri, ve markasıdır. İsot yüzyıllardan beri farklı kültürlere ait mutfakların harmanlanması ile ortaya çıkmış Şanlıurfa mutfağının vazgeçilmez bir baharatı, Şanlıurfalıların vazgeçilmez bir tadı ve lezzetidir.
Kısacası isot Şanlıurfalıların olmazsa olmazlarındandır. Anavatanı Şanlıurfa olan isotun Şanlıurfa ekonomisi için önemine gelince bugün isotun tanıtımı ile birlikte artan talep üzerine başta tarım alanlarında bizim yaş isot dediğimiz biber ekim alanları oldukça artmış olup bugün kuru isot üretiminde ise üreticilerimizle birlikte birçok insanımız bu işten geçimlerini sağlamaktadır.
Bu da Şanlıurfa ekonomisi için önemli bir katma değer oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra fabrikalarımızda üretilen isot yurt içinde ve yurt dışına satılmakta olup bu konuda Şanlıurfa ekonomisine ve istihdama önemli katkıları bulunmaktadır.

Urfa isotunu başka illerde üretilen biberlerden ayıran özellik veya özellikler nedir?
Demin belirttiğim gibi başta " isot" ismi tamamen Şanlıurfa'ya has bir özellik olup bunun yanı sıra isotu diğer illerde üretilen biberlerden ayıran birçok özellik mevcuttur.
Öncelikle
İsotumuzun ham maddesi Şanlıurfa topraklarımızda yetişen uzun, kıvrık, üç beş burunlu, etli, kırmızı renkli 8-10 tanesi 1 kg gelir. Urfa isotu tatlımsı acı olup, Urfa'ya has aroması olan isottur Bunun yanı sıra orijinal isotu güneş ortamında organik olarak kurutulup bol miktarda glikoz içerdiği için (Alfatoksin) kanserojen madde içermeyen özelliklere sahiptir. Yaş Urfa isotunun elde işlenmesi sonrasında
1- Kırmızı renkli isot: (kebap ve ev yemekleri içindir)
2- Mor renkli isot: (kısır ve lahmacun içindir)
3- Siyah renkli isot: (çigköfte içindir)
4- Urfa biber salçası
Elde edilir. Bunun yanı sıra 20 kadar cinsi bulunan Urfa yaş isotu vitamin açısından zengin olup sağlık açısından da tavsiye edilen bir üründür.

İsot üreticilerinin sorunları hakkında bilgi alabilir miyiz?
Maalesef Şanlıurfa isotunun %95'ini üreten isot üreticilerimizin birçok sorunu var. Bunların başlıcaları özellikle orijinal Şanlıurfa isotunun üretiminde ihtiyaç duyduğumuz kurutma alanlarına sahip olmayışımız ve sahip olan alanlarımızın da hızla imarlaşan alanların içersinde kalması.
İsot yapımında geniş alanlara ihtiyaç duyuyoruz çünkü isotun afla toksin üretmemesi için güneşte kurutulması çok önemli. Her ne kadar üyelerimiz ve diğer üreticilerin fabrikası olsa da isotu belli bir değere kadar kurutamadığınız zaman afla toksin dediğimiz kanserojen bir küf oluşuyor ve bu bizim için önemli bir sorun.
Bunun yanı sıra üretimde, paketlemede ve satışta hijyen kurallarına önem verilmemesi ayrı bir problem. Üretimin yanı sıra satışlarda bir koordinasyonun olmaması, rekabet bizim için sorun olan bir diğer konu. Tanıtım derseniz Şanlıurfa'nın bir çok değeri gibi isotta da tanıtım sorunlarımız var.

ŞİKOP olarak bu sorunların çözümü için attığınız adımlar nelerdir?
Kooperatifimiz 2005 yılında kurulmuş olmasına rağmen maalesef bizim göreve geldiğimiz 2014 yılına kadar çok aktif bir durumda değildi.
2014 yılında göreve gelmemizle birlikte ilk iş olarak İsot üretiminden tüketiciye ulaştırana ve gerçekten Şanlıurfa'ya yakışır bir marka haline getirmek için var olan sorunları masaya yatırarak hemen başta üreticilerimiz olmak üzere Şanlıurfa Valiliği, Gıda,ve Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi gibi ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibata geçtik.
En öncelikli sorunumuz olan kurutma alanları ile ilgili olarak sayın Valimiz İzzettin Küçük ile görüştük ve kurulması planlan Gıda İhtisas Sanayi Bölgesinde yer konusunda yer tahsisi ile ilgili olarak söz aldık. Bunun yanı sıra Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile işbirliği yaparak üyelerimize hijyen eğitimi verilmesini sağladık. Yine Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzün katkıları ile Şanlıurfa'da düzenlenen Gıda Fuarına katılarak tanıtım standı açtık ve isot yarışması düzenleyerek üreticilerimizi teşvik ettik.
Bunun yanı sıra üyelerimiz ile sık sık bir araya gelerek daha sağlıklı ve güzel isot üretimi konusunda fikir alışverişinde bulunuyoruz.
Üreticilerimiz arasında hijyen şartlarına uymayan varsa onları ikaz ediyoruz. Üreticilerimizin haksız rekabete kurban olmamaları konusunda uyarılarda bulunarak belli bir kalite ve fiyat çıtasının oluşturulmasında gayret gösteriyoruz.

Tam burada soralım kamu kurum ve kuruluşlarının isot üreticilerine bakışı nasıl? Bir koordinasyon var mı?
Sorunuz için teşekkür ediyorum. İsot üreticilerinin yer sorununun giderilmesinde sayın Valimiz İzzettin Küçük'ün ilgi ve alakaları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinin hijyen eğitimi, fuar katılımımızdaki sponsorluk ve alakaları, yine il müdürlüğümüzün hijyen konusundaki denetimleri biz üreticilere verilen önem ve desteğin önemli bir göstergeleri. İnancımız odur ki; yer problemimiz çözülüp üreticilerimiz kendi yerlerinde kuruttukları isotu ambalajlayıp, satış mağazaları kurup tam anlamı ile işe giriştiklerinde başta Valiliğimiz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz, Belediyelerimiz gibi ilgili kurumların bize tanıtım ve satış konusunda verecekleri destek daha da artacaktır diye düşünüyoruz. . Çünkü her ne kadar biz üretsek de isot tüm Şanlıurfa'nın ortak markasıdır.

ŞİKOP'un vatandaşa, çiftçiye ve esnafa olan katkısı nedir?
Üretim; arz talep ilişkisi ile doğru orantılı. Eskiden Şanlıurfa'da bu kadar isot üretimi yoktu. İsot üretimi artınca çiftçilerimiz de yeşil isot üretimine yöneldiler ve bugün Şanlıurfa'da bir çok tarlada yeşil isot üretiliyor. Yani çiftçinin üretimi bizim kuru isot üretimimizle doğru orantılı.
Biz çiftçi için iyi bir müşteriyiz. Ayrıca GTHM, TKDK gibi kurumlarımız traktör, ekipman gibi destelerle yeşil isot üreticilerini desteklemeye başladı bu ayrı önemli husus. Bunun yanı sıra isot üreticilerinden isot alarak Şanlıurfa'ya gelen turistlere satış yapan esnafımız içinde üretim kaynağıyız. İsot üretiminde kullanılan yağ, tuz, kullanılan malzemeleri kendi esnafımızdan alıyoruz mesela. Vatandaşa katkısına gelirsek; başta biz isot üreticileri olmak üzere temizlemesinden nakliyesine, matbaacısından, hal pazarındaki komisyoncusuna, çiftçisinden esnafına kadar binlerce insan bu işten geçimini sağlıyor.
Üreticiler, esnaf devletimize vergisini veriyor. Diğer ailelerimiz devlete yük olmadan geçimlerini sağlıyor. Özetle isotun üretiminden tüketimine kadar bir çok insan bundan geçimini sağlıyor.

Şanlıurfa'da Kooperatifçiliğin zorlukları nelerdir
Kanayan bir yaramıza parmak bastınız. Şanlıurfa'da kooperatifçilik kurmak, bir araya gelip ortak bir amaç çerçevesinde işbirliği yapmak gerçekten çok zor. Kültürümüzden kaynaklanan bazı nedenlerden ve belki de geçmişteki kötü örneklerden dolayı insanımız kooperatif ve kooperatifçiliğe sıcak bakmıyor ve bu kolektif çalışmanın içersinde yer almak istemiyor. Halbuki batıya baktığımız zaman kooperatiflerin önemi ve başarıları konusunda çok güzel örnekler var. Ama biz yönetim kurulundaki arkadaşlarımız ve üyelerimizle birlikte Şanlıurfa'da bunu başarmak ve kooperatifçilik anlamında güzel bir örnek olmak istiyoruz. Bu manada da işimizin zor, yolumuzun uzun olduğunun da bilincindeyiz.

Hedefleriniz nelerdir?
ŞİKOP olarak öncelikli hedefimiz üyelerimize yer temini. Başta bize sağlıklı üretim yapabileceğimiz ve bunun içinde güneş ısısını kullanabileceğimiz geniş alanlar lazım. Bunu başardıktan sonra hijyenik şartlarda en modern makinelerle, kuruttuğumuz isotu işleyip, ambalajlayıp tüketiciye sunmak. Bunu başardıktan sonra isot salçasını, kurutmalık isot, patlıcan, bamya, domates, Şanlıurfa'da yetişen sebzeleri kurutarak satış mağazaları vastıası ile isotumuzla birlikte Türkiye ve yurtdışına pazarlamak ikinci hedefimiz.
Tabi bunları yaparken ilgili kurum kuruluşlarımızın desteğini alabilmek istiyoruz. İşte bunları başarmak istiyoruz ve bunları başarmanın da zor olmadığına inanıyoruz. Yani, özetle biz bütün paydaşlarımız ile birlikte Şanlıurfa isotunu hak ettiği noktaya gelmesini, gerçekten hak ettiği marka değerini kazanmasını hedefliyoruz.

Eklemek istedikleriniz nelerdir
Öncelikle GAPGündemi gazetesine isot üreticilerinin sorunlarını kamuoyuna defalarca olduğu gibi bir kez daha yansıttığı için size de buna bir kez daha vesile olduğunuz için teşekkür ediyorum. Benim vatandaşlarımıza, yetkililerimize ve üreticilerimize çağrım şu; Şanlıurfalı olarak isota sahip çıkalım. Fıstığımızın, lahmacunumuzun, çiğköftemizin başka iller adına tescillendiği günümüzde elimizde bir tek isotumuz kaldı. Bu konuda gereken hassasiyeti gösterelim ve isotumuza sahip çıkalım.

Gapgundemi

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com