Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim İsot Fabrikasında inceleme

İsot Fabrikasında inceleme

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2010 Cuma 11:13
İsot Fabrikasında inceleme

Şanlıurfa Ceylanpınar Kaymakamlığınca hazırlanan Açıkta Hijyenik Koşullarda İsot Biberi Kurutma İşleme ve Paketleme Tesisi Projesi; Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi.

Ceylanpınar İlçe Kaymakamı Sayın İlker Özerk ÖZCAN tarafından projenin uygulanacağı tesislerde İlçemizde görevli Kamu Kurum ve Kuruluşların Amirlerine bilgilendirme amaçlı bir gezi organize edildi.

Konu hakkında bir açıklama yapan Kaymakam İlker Özerk ÖZCAN “Ceylanpınar İlçesi ve Köylerine Hizmet Götürme Birliğinin sahiplik edeceği bu proje ile; tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi, gıda güvenliğini sağlama ve istihdamı arttırmaya yönelik çalışmaların desteklenmesi amacıyla Ceylanpınar ilçesinde üretilen kırmızı biberin hijyenik bir ortamda kurutulması, işlenmesi, paketlenmesi ve pazarlanması amaçlanmıştır. Karacadağ kalkınma Ajansı tarafından kabul gören bu projemiz için İki Cırcıp Bakım Onarım Şantiyesinde biber kurutma, işleme ve paketleme tesisi kurulacak ve tesis 8 ayda tamamlanacaktır. Sahipliğini Köylere Hizmet Götürme Birliğinin yapacağı projenin yine kuruluş amacı kâr olmayan ve proje uygulama süresinde kurulacak olan Biber Yetiştiricileri Birliğine yani kar amacı gütmeyen tarımsal amaçlı kooperatife belli şartlar dahilinde bu tesisin işletmesi verilecektir. Kurulan bu işletmede sözleşmeli üretim modeli uygulanacaktır. Bu üretim modelinde yüz (100) üretici ile sözleşme yapılarak sözleşme gereği; üreticilerin ürettikleri ürünler işletmede satın alınacak ve işletmede değerlendirilecektir. Böylece üreticilere pazar garantisi sağlanarak çiftçi gelirlerinde artışlar meydana gelecektir.” Dedi.

Proje ile yöreye has Ceylanpınar isotunun elde ve fabrikasyonda işlenerek tüketiciye daha temiz ve daha ucuza pazarlanması hedeflenmektedir.

 

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com