Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "İslami kavramların önündeki yasak kalkmalı"

"İslami kavramların önündeki yasak kalkmalı"

Şanlıurfa Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğrenci Temsilciliği tarafından "Üç Dilde Kardeşlik" paneli yapıldı.

Giriş Tarihi: 22 Ekim 2015 Perşembe 12:37

Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğrencileri tarafından ‘Üç Dilde Kardeşlik’ paneli düzenlendi. Panelde bir konuşma yapan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, İslami kavramların doğru bir şekilde anlatılması için var olan yasakların kalkması gerektiğini belirtti.

Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi salonunda düzenlenen panelde Doç. Dr. Celil Abuzer Türkçe, Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe Kürtçe ve Yrd. Doç. Dr. Huzeyfe El Hattap ise Arapça olarak kardeşliği anlattılar.

Panel açılış konuşmasında Türkiye’de birçok İslami kavramın anlatılmasının yasak olduğuna dikkat çeken Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, İslami kavramların doğru bir şekilde anlatılması için var olan yasakların kalkması gerektiğini belirtti.

Taşaltın, “Cihat ve hilafet gibi birçok kavram maalesef tam olarak, doğru anlamları ile bilinmiyor. Yanı başımızda IŞİD diye devlet kurulmaya çalışılıyor ama yanlış kelimelerle kuruluyor, doğru kelimelerle değil. Ülkemizde cihad ve hilafet kelimelerin kullanılması ise hâlâ yasak. Akademik olarak cihad, hilafet, şeriat ne demek bunların doğrularının öğretilmesinin yasak olmaktan çıkması lazımdır.” dedi.

İslam toplumunun gün geçtikçe özünden uzaklaştığını ifade eden Doç. Dr. Celil Abuzer ise “İslamiyet’in özü, ihtiyacın olduğu halde başkalarını da düşünebilmektir. Aynı binada oturup karşı komşusunun cenazesinden bile haberi olmayanlar var. Biz neyi kaybetmişiz, dinimiz aynı, Kur’an’ımız aynı. Biz ruhumuzu kaybettik. Kimliğimizi, kişiliğimizi kaybettik. Belki de kaybettirildik. İçimize kimler bu fitneyi soktu. Biz Ümmet-i Muhammed olarak ne haldeyiz. Bizleri Allah kardeş ilan etmiş. Kardeşlik hukukunu yerine getirmek durumundayız.” diye konuştu.

Daha sonra konuşan Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe ve Yrd. Doç. Dr. Huzeyfe El Hattap ise kardeşliğin önemine vurgu yaptılar. (Osman Gülebak-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Karargah rahatsız haberinde Genelkurmay'dan açıklama geldi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com