Advert
Advert
Advert

İslami Hayat dergisinden Kutlu Doğum’a Özel Sayı

Aile Dergisi olan İslami Hayat Dergisi bu aykı sayısını “Kutlu Doğum Özel Sayısı” olarak çıkarırken; İlim Fikir ve Kültür Dergisi Gülistan’in Nisan sayısı “Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellemin, kötülüğe, iyilikle karşılık vermek ahlakına” odaklanmış.

İslami Hayat dergisinden Kutlu Doğum’a Özel Sayı
İslami Hayat dergisinden Kutlu Doğum’a Özel Sayı

İSLAMİ HAYAT DERGİSİ’NDEN “KUTLU DOĞUM ÖZEL SAYISI”

İslami Hayat Dergisi, Okuyucusunun İlk sayıya gösterdiği ilgiye teşekkür ederek, Kutlu Doğum sayısında; “Peygamber Efendimize tabi olmak, onun sevmenin gereğidir” mevzusuyla, konuk oluyor evlerinize… 
Bu sayıda Peygamberimiz (s.a.v.)’i tanıyıp sevmemize vesile olan hocalarımızla sizler için söyleştiklerini,  Mukaddes mekânlardan yaptığı programlarıyla tanıdığınız Ömer Döngeloğlu hocamız, Peygamber sevdasına nasıl yandığını, feyz aldığı şahsiyetleri ve hizmet yıllarını anlattığını belirtti.
Ayrıca  Prof Dr. Mehmet Emin Ay “Muhammedî Muhabbet” konusundan bahsetti.
Seyda Muhammed Konyevi, Peygamberimizin üstün ahlakından bir inceliği; Kötülüğe Karşı İyiliği anlattı.
M. Feyzullah Konevî; ashabın Peygamber sevgisinden örneklerle sevginin adabını anlattı: Sevmek Tabi Olmaktır.
Muhammed Z. Yıldız ise Lâmelif köşesinde Peygamberimiz (s.a.v.)’ in Engin Şefkati’ni örneklerle izah etti.
Metin Karabaşoğlu, Peygamberin Gençleri başlıklı yazısında, ashabın gençlerinden örneklerle, “gençliğin sorun çağı değil fırsat çağı” olduğunu anlatıyor bu sayıda.
Hatice Kübra Ergin, yetişkinleri, gençlere özenmeyi bırakıp,  Gençliğin Aradığı Model Olabilecek miyiz? Diye kendilerini sorgulamaya çağırıyor.
Bünyamin Yılmaz, kültür sanat sayfamızda “Kitap Yayıncılığı Dijital Çağında!” Konusunu inceliyor.
Senai Demirci’den ve Belkıs İbrahimhakkıoğlu’nun yazılarından iktibaslarımızla her yaştan insanımızı“gençliğin geçiciliği üzerinde yeniden düşünmeye” çağırıyor.
İrtibat bilgileri
Hatice Kübra Ergin/ Yayın Yönetmeni/ hkubraergin@hotmail.com
Halkla İlişkiler
Ali Özkan Dehmen Tel-faks: (0212) 501 15 80 pbx

‘SEN, KÖTÜLÜĞÜ EN GÜZEL ŞEKİLDE SAV.’
Gülistan Dergisi’nin Nisan sayısı “Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellemin, kötülüğe, iyilikle karşılık vermek ahlakına” odaklanmış. Derginin Kutlu Doğum Özel Sayısı, aşağıdaki ayet-i kerime etrafında şekillenmiş.
“İyilikle kötülük bir olmaz. O halde sen kötülüğü en güzel tarzda uzaklaştırmaya bak. Bir de bakarsın, seninle arasında düşmanlık olan kişi, candan sıcak bir dost oluvermiş. Ancak, kötülüğe karşı iyilik hasleti ancak sabredenlerin karıdır, faziletten yana nasibi bol olanların karıdır. …” (Fussilet 34-36)
Yayın Yönetmeni Süleyman Karakaş, hasbihal tarzında ele aldığı yazısında, okurlarını küçük bir muhasebeye davet ediyor: “Peki, biz niçin buna güç yetiremiyoruz? Bizim eksiğimiz ne?... Bizim eksiğimiz, sevgili dostlar; maneviyat… İşte, bu yüzden, Hz. Resulullah sallahu aleyhi vesellemin hakiki varisleri olan Saadat-ı Kiram’ın ruhları harekete geçiren himmet ve dualarına ihtiyacımız, her zamankinden daha fazla… O maneviyat büyüklerinin ahlaki ve manevi kemalatına ulaşmadan, Resulullah sallallahu aleyhi vesellemi anlamaya çalışmak ise beyhude bir uğraş…”
Vehbi Vakkasoğlu ise “Efendimizin affediciliği” üzerinde durmuş. O’nu öldürmeye gelenlerin bile, O’nun affediciliği karşısında, O’nda dirildiğini belirten yazar, yazısını şu vurguyla bitirmiş: “Gel ey Muhammed sallallahu aleyhi vesellem!’ diye serenatlar dizmek, süslü cümleler söylemek, çözüm için yeterli değildir. Çözüm, o yürek güzelliğini paylaşmak ve yaşamaktır. Muhammedi ahlakla yeniden dirilmeden, O’na layık ümmet olunamaz. Tek yol, yegâne çözüm, Sünnet-i Seniyye…”
Söyleşi dosyası da mutlaka okunması gereken yazılardan. Derginin Editör Yardımcısı Derviş Enes Kır’ın sorularına Nureddin Yıldız Hocaefendi cevap veriyor. Geniş konuları içine alan ölçü soruları, bir o kadar net ve hassas cevaplarla dolu.
Derginin ön plana çıkan yazılarından biri de Muhammed Faruki’ye ait. “Modern Haricilik hareketi ve Ehl-i Sünnet düşmanlığı” adlı inceleme yazısında, son dönemde ortaya çıkan şiddet yanlısı İslami görünümlü hareketler mercek altına alınıyor.
Bugünkü şiddet eylemlerinin kökenlerinin İslam tarihindeki Harici harekete dayandığını dile getiren yazar, şu çarpıcı tespitte bulunuyor.
Gülistan’ın Nisan sayısından diğer bazı başlıklar:
SOHBET
Hz. Peygamber’in yüce ahlakı
Seyda Muhammed Konyevî
AİLE
Evlatlarımızdan şikâyet etmeye hakkımız var mı?
Hasan Çalışkan
KAPAK
Hz. Peygamberin münafıklara iyi davranması
Hatice Kübra Ergin
KALBİN DİLİ
Yetişir misin imdada, ya Rasul!..
Zekeriya Maral
Unutulmayanlar
Doğu Türkistan kahramanı ‘Osman Batur’
Derviş Enes Ahmedoğlu
Abone ve Halkla İlişkiler
Ali Özkan Dehmen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır