Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya İslam ülkelerinden insan hakları komisyonu

İslam ülkelerinden insan hakları komisyonu

Giriş Tarihi: 5 Mayıs 2010 Çarşamba 06:18
İslam ülkelerinden insan hakları komisyonu

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) bünyesinde İnsan Hakları Komisyonu kurulması çalışmalarında son noktaya gelindi. Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Genel Sekreterliğini yaptığı İslam Konferansı Örgütü'nün son beş yıldan bu yana süregelen reformunun en önemli yapıtaşlarından birisi geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız gerçekleştirildi. 57 üyenin destek verdiği bağımsız İnsan Hakları Komisyonu'nun kuruluş çalışmaları tamamlandı.


İslam dünyasındaki insan hakları normlarını yükseltmeyi hedefleyen bu bağımsız kurul, önümüzdeki günlerde Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de, Dışişleri Bakanları toplantısında üyelerin onayına sunulacak. Burada onaylanarak yürürlüğe girmesi beklenen Komisyon, BM İnsan Hakları Yüksek Konseyi gibi bağımsız çalışacak.

Tavsiye niteliğinde kararlar alacak olan Komisyon, sadece üye ülkelerdeki sivil, demokratik, siyasi, sosyal ve ekonomik hakların iyileştirilmesi yönünde faaliyet gösterecek. Komisyon'un kurulmasının tarihi bir adım olduğunu belirten İhsanoğlu, "Komisyon, İslam dünyasında insan hakları normlarını yükseltmeyi hedefleyen bir kuruluş olacaktır"dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com