Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat İslam şehirleri savaşlarla yok ediliyor

İslam şehirleri savaşlarla yok ediliyor

Şanlıurfa’da düzenlenen 3. Şehir Tarihi Yazarları Kongresinde; şehir, medeniyet ve insan ilişkilerini değerlendiren yazarlar, medeniyetin ve kültürün taşıyıcısı olan İslam şehirlerinin bugün savaşlarla yok edildiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 6 Mart 2015 Cuma 21:46
İslam şehirleri savaşlarla yok ediliyor

3. Milletlerarası Şehir tarihi Yazarları Kongresi, Şanlıurfa’da başladı. Yurt içinden ve yurtdışından fikir adamı ve edebiyatçının katılım gösterdiği kongrede, şehir, medeniyet ve insan ilişkileri ile günümüz yerel yönetimlere düşen görevler değerlendirildi. Kongrede bir konuşma yapan Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şeref Başkanı Dr. Mehmet Doğan, medeniyetin ve kültürün taşıyıcısı olan İslam şehirlerinin bugün savaşlarla yok edildiğini söyledi.

Altı yıl önce bu kongreyi Halep’te yapmayı düşündüklerini ifade eden Doğan,“Şu an üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz bu kongrenin ilkini altı sene evvel yaparken bu kongreyi yapmayı düşündüğümüz yerlerden birisi de Halep idi. Ama bu gün Halep’i düşünmeye mecalimiz bile yok. Halep’i bir anlamda kaybettik. En hunhar ve yıkıcı saldırılara maruz kalan bu medeniyet merkezi insan unsurunu kaybettiği gibi yüzlerce yıllık medeniyete tanıklık eden eseri de yitirdi maalesef.” diye konuştu.

 Bağdat’ın sekiz asır önce Moğol saldırılarına maruz kaldığı gibi bugün de benzer saldırılar yaşadığına dikkat çeken Doğan konuşmasına şöyle devam etti: “Moğollar o zaman Bağdat’ı yıktı. Ve biz yaşarken Bağdat bir daha yıkılma süreci yaşadı ve hala yıkılmaya devam ediliyor. Ne yazık ki 20 yüzyılda Mekke ve Medine ağır tahribata maruz kaldı. Bugün Mekke’ye veya Medine’ye giderseniz oranın batı şehirlerini anımsatması size pek şaşırtıcı gelmez. İslam şehirlerini bir taraftan İslam düşmanları yok ediyor öte taraftan da İslam iddiasıyla ortaya çıkanlar. Ve Kudüs bugün işgal altında. İşte bizler belirsizleşen Ortadoğu coğrafyasına bakarak daha dikkatli davranmak zorundayız.” şeklinde konuştu.

İnşa edilen şehirlerin toplum için olması gerektiğini belirten TYB Başkanı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç “Şehirle insanın birbiriyle bağlantılı hususlardır. Toplum mu şehir içindir yoksa şehir mi toplum içindir sorusu sorulabilir belki. Elbette şehirler toplum içindir, insan içindir. Her şey insanların daha insani bir hayat yaşaması için yapılmalıdır. Şehirlerin hem somut yönleri vardır hem de soyut yönleri. Şehirlerin daha çok somut yönü bize görünür. Mesela sokaklar, caddeler, parklar, yollar, binalar ve buna benzer yapılar daha çok gözle görünür şeylerdir. Ama şehirlerin gözle görünen unsurlarından daha önemli olup da gözle görülmeyen manevi yönü vardır. Şanlıurfa şehri bu kadim geçmişiyle bu yerlerden birisidir.” dedi. (Osman Gülebak-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Nihayet Eyüp Nebi makamına el attılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com