Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "İslam coğrafyasındaki çocukların hakkı göz ardı ediliyor"

"İslam coğrafyasındaki çocukların hakkı göz ardı ediliyor"

'Dünya Çocuk Hakları Günü' dolayısıyla değerlendirmelerde bulunan akademisyenler, çocuğun her yerde çocuk olduğunu belirterek, özelikle İslam coğrafyasındaki çocukların mağduriyetler yaşadıklarını ve haklarının göz ardı edildiğini ifade etti.

Giriş Tarihi: 20 Kasım 2015 Cuma 23:43

20 Kasım 'Dünya Çocuk Hakları Günü' münasebetiyle açıklamalarda bulunan Yrd.Doç.Dr. Orhan Canpolat, çocuğun her yerde çocuk olduğunu belirterek, özelikle İslam coğrafyasındaki çocukların mağduriyetler yaşadıklarını ve  haklarının göz ardı edildiğini ifade etti.

İslam aleminde bulunan çocukların haklarının gasp edildiğini söyleyen Canpolat, "İslam coğrafyasında ve batıda bulunan çocuklara baktığımızda batıdaki çocuk çocuktur, çocukluğunu yaşar. Ama İslam toplumundaki çocuk maalesef göz ardı ediliyor.  Özelikle biz bunu savaşlarda da görmekteyiz. Çocuklar çocukluğunu yaşamaması, haklarının gasp edilmesi, çocukların anne-babasız kalması çocuğun üzerinde büyük bir olumsuz etki bırakacaktır." ifadelerini kullandı.

"Çocukların şiddete yönelmemesi için sahiplenmemiz gerekir"

Çocukların sahiplenmesi gerektiğini vurgulayan Canpolat, "Çocuklara verilen oyuncak silah, sosyal medyada oynatılan şiddet içerikli oyunlar ve çocukların bu oyunlara teşvik edilmesi, bu şekilde büyütülmesi çocukların geleceğini olumsuz etkiler. Suriye, Filistin, Maymar toplumunda çocukların şefkatten mahrum, annesiz babasız büyümeleri elbette ilerdeki nefsiyetine vebal getirecektir. Bugün körfez ülkelerinin sermayeleri oldukça çoktur. BM eğer batılı gazeteleri, aydınları, sanatçıları gönüllü bu teşkilata almışsa bence İslam alemi de buna bir çözüm yolu getirmelidir. Bu çocuklar bizimdir bu çocuklar nerede olursa olsun sahiplenmemiz gerekir ve gerekli teminatları da mutlaka sağlamamız gerekir."şeklinde konuştu.

"Çocukların haklarının korunması gerekir"

Çocukların haklarının korunması gerektiğine dikkat çeken Canpolat, "Batıdaki çocuk çocuksa doğudaki çocukta çocuktur. Çocuk her nerede olursa olsun haklarının korunması gerekir. Eğer Avrupa'nın herhangi bir yerinde bir çocuğa bir şey oluyorsa ve kıyamet kopuyorsa bizim toplumumuzda da herhangi bir çocuğa bir şey oluyorsa kıyametin kopması gerekir. Aynı şeklide tepki verip, çocuklara sahip çıkmak gerekir. Bu STK'ların yardımıyla, onların öncülüğüyle belki bir nebzede olsa çözüm yolu bulunabilir." diye konuştu.

"İslam coğrafyasında batılı güçler tarafından katledilen çocuklar batının iki yüzlülüğünü gösteriyor." diyen Canpolat daha sonra şöyle konuştu:

"Onların çocuklarına bir şey olduğunda eğer kıyameti koparıyorlarsa İslam aleminin çocukları katledilirse, Afrika'da, çocuklar açlıktan susuzluktan katlediliyorsa ve buna sessiz kalıyorlarsa bu büyük bir vebaldir. Bu iki yüzlülüktür. Çocuk nerede olursa olsun çocuktur. Haklarının korunması gerekir. Çocukların mağdur edilmemesi gerekir. Anne-babasız kalan çocukların yada aç olan çocukların acilen görülmesi gerekir. UNESCO çocuklara gerekli barınma, yiyecek ve içecek olsun bunları temin etmesi gerekir. Her ülkenin de bunu mutlaka sağlaması gerekir."

Öte yandan İslam dininin çocuklara çok büyük önem verdiğini vurgulayan Canpolat, "Bunu gerek Kur'an-ı Kerim'deki ayetlerden gerekse de Hz Peygamberin Efendimizin sünnetinde de anlamaktayız. Hz. Peygamberin, (sav "Her doğan, İslam fıtratı üzerine doğar. Sonra, anne-babası onu Hristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar." Fıtraten çocuk doğduğu zaman çok temiz doğar. Çocuk anne karnındayken hakları ile birlikte doğar, dünyaya gelir. Peygamber efendimizin sünnetine bakıldığı zaman torunlarıyla ne kadar hemhal olduğu onlara gösterdiği yakınlık onları müşahede etmekteyiz."dedi. (Mustafa Kaynak / M. Hüseyin Temel - İLKHA) 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Son Dakika! İbrahim Ayhan Gözaltına alındı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com