Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat 'İslam Bahçesi' ziyaretçilerin ilgisini çekiyor

'İslam Bahçesi' ziyaretçilerin ilgisini çekiyor

Gaziantep'in merkez Şahinbey Belediyesi tarafından İslam Bilim Tarihi Müzesi yanına yaptırılan 'İslam Bahçesi' ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2015 Perşembe 17:00
'İslam Bahçesi' ziyaretçilerin ilgisini çekiyor

Gaziantep’in merkez Şahinbey Belediyesi tarafından İslam Bilim Tarihi Müzesi yanına yaptırılan ve İslam’da bahçe tasarımının anlatıldığı ‘İslam Bahçesi’ ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Belediye hizmet binası yanında bulunan tarihi kolej binasını İslam Bilim Tarihi Müzesi olarak vatandaşların hizmetine sunduklarını belirten Belediye yetkilileri, müzenin hemen yan tarafında İslam’da bahçe sanatını anlatan özel bir park yaptıklarını belirttiler.

Bahçedeki tasarım

Su ve gölge alanların bolca bulunduğu bahçede, yürüyüş ve su aksları İslami perspektif ile tasarlanarak parçalara ayrılırken, su öğeleri İslami felsefe ile yorumlanarak mekana hareket ve ses kazandırmak için tasarlanmış.

Küçük ölçülü kare-yıldız biçimindeki havuzların ortalarında ayak üzerinde, mermer çanaklar kullanıldığı görülürken, bu çanaklar su, fıskiyeler ile hareketlendirilmiş olup, fıskiyeler hayatın hareketliliğini temsil ediyor.

Suyun aktığı durgun kısım ölümü sembolize ederken, İslam bahçelerinin köşklerinden esinlenerek gezinti yolunun sonunda köşk kullanılıp, köşk, mimari tasarımı İslam mimarisi sanat tarihinden esinlenerek yorumlanmış.

Havuzların sıralandığı yürüme yolunun sonunda verilmek istenilen mesaj, 3,5 metre yükseklikteki hilal üzerine işlenerek “İlim talep etmek, öğrenmek her Müslüman’a farzdır.” hadisi yazılmış.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Uluslararası İslâm Bilgeleri Zirvesi Şanlıurfa’da düzenlenecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com