Advert
Advert
Advert

İşkur’dan İşsizlere Önemli Uyarı!

Toplum Yararına 8 ay çılıştırılan işsizlerden bile para alıyorlar...

İşkur’dan İşsizlere Önemli Uyarı!
İşkur’dan İşsizlere Önemli Uyarı!
Şanlıurfa İşkur İl Müdürlüğü, son zamanlarda bazı kişilerin Toplum Yararına Çalışma Programları dâhilinde çalıştırılmak vaadiyle vatandaşlardan para aldığı duyumları üzerine bir açıklama yaptı.

İşsiz insanlara verilecek bu kısa süreli iş bile yetkili kurumlar nezdindeki bazı "hatırlı(!)" kişilerin iştahını kabartmış.
bu kısa çalışma için bile bu işsizlerden para çarpmaya çalışan bu dolandırıcılara Şanlıurfa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Necdet KARASEVDA sert tepki geldi. bu dolandırıcıların tuzağına düşülmemesi için de işsizler uyarıldı.

konu ile ilgili olarak Şanlıurfa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Necdet KARASEVDA imzasıyla yapılan açıklama şöyle denildi: “Devletimiz, anayasamızdaki “sosyal devlet ilkesi” gereği, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde işsizlerin kısa süreli istihdam ve eğitimini amaçlayan, doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesini sağlayan ve kısa adı TYÇP olan bir program uygulamaktadır…
TYÇP’ ler, çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, bakım onarım ve temizlik işleri yapılması, restorasyon, kültürel mirasın korunması, ağaçlandırma, park düzenlemeleri, vadi ıslahı, erozyon engelleme çalışmaları konularında düzenlenebilmektedir.
Gelinen noktada, kentimizin sosyal ve ekonomik sorunları göz önüne alındığında TYÇP’nin toplumumuza yaptığı pozitif katkı herkesin takdirini kazanmıştır.
Sayın Bakanımızın himmeti, Saygıdeğer Valimizin gayreti, milletvekillerimizin desteği ile gerçekleştirilen ve Şanlıurfa’mızın ekonomik ve sosyal sorunlarının bir nebze de olsa çözümüne katkı sağlayan bu programın, son zamanlarda bazı çevrelerce şahsi menfaat aracı olarak kullanılmaya başlandığı duyumları alınmıştır.
İddialara göre, bazı kişiler, işsiz kimselere “Eğer bize bin lira verirseniz İŞKUR’un TYÇP programı dâhilinde size devlette kadro ayarlayacağız!”  diyerek dolandırma girişimde bulunmuşlardır.
Buradan önemle ifade etmek isteriz ki, program dâhilinde işe alımları sadece kurumumuz, nesnel kriterlere göre, kurayla ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirmektedir. Kurumumuz adına hiçbir sivil kişi ya da kurum iş yapma yetkisine sahip değildir. 
Vatandaşlarımızın bu tip vaatlere kanmamaları gerektiğini vurgularken, benzer bir durumla karşılaşmaları durumunda Şanlıurfa İşkur İl Müdürlüğümüzün 0414 313 1517 / 0414 314 0038 telefonlarını arayarak ya da iskur.sanliurfa@iskur.gov.tr e-posta adresine ihbar edebilirler.
Bize bilgi ve belgelerin ulaşması durumunda, ilgili kişi veya kurumlar hakkında acilen yasal takip ve işlem yapılacağını buradan halkımıza duyurmak istiyoruz.
Sözlerimizin sonunda TYÇP ile ilgili yapılması düşünülen hukuki değişikliği de buradan ifade etmek istiyoruz.
Bilindiği gibi TYÇP Sayın Bakanımız Faruk Çelik’in talimatıyla önce 6 aydan 8 aya çıkartıldı. Şimdi bu sürenin 9 aya çıkartılması üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir. Programda yapılması düşünülen diğer bir değişiklik ise, TYÇP’den yararlanan vatandaşlarımızın 24 ay olan bekleme sürelerinin 3 aya indirilmesi.
Yapılan bu mevzuat değişikliği biten projelerimizi değil, önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğimiz projeleri kapsadığını ifade ediyor, kamuoyuna saygılarımızı arz ediyoruz.”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü