Reklamı Geç
Advert
Advert

"İŞKUR elemanlarına mevzi yaptırılıyor"iddiası

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaşanan çatışmalar nedeniyle asker ve polise mevzi hazırlamak için İŞKUR aracılığıyla farklı kurumlarda istihdam edilen elemanlarının çalıştırıldığı iddia edildi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Kaymakamlığı tarafından, ilçede devam eden çatışmalarda polise mevzi hazırlamak için İŞKUR aracılığıyla farklı kurumlarda istihdam edilen işçilerin çalıştırıldığı iddia edildi.

Toplum Yararına Çalışma Programı  (TYÇP) adı altında, İŞKUR’un aracılığıyla geçici olarak farklı kamu kurumlarında istihdam edilen personeller, Sur Kaymakamının talimatıyla, çatışmaların yaşandığı Fatih Paşa Mahallesi’ne götürülerek asker ve polislere, mevzi ve siper hazırlamak için çalıştırıldıkları iddia edildi.

İsmini vermek istemeyen TYÇP işçisi İŞKUR aracılığıyla geçici olarak istihdam edildiklerini belirterek, “Sur ilçesinde yaşanan çatışma ve sokağa çıkma yasağından dolayı, görevli olduğumuz iş yerlerine gidemediğimizden çalışamıyoruz. Bundan dolayı Sur Kaymakamının talimatıyla, hiçbir can güvenliğimiz olmadığı halde ve bizim yapmamız gereken bir iş olmamasına rağmen 2 saat boyunca asker ve polise mevzi ve siper hazırlamak için çatışmaların yaşandığı yere götürdüler.” dedi.

Top atışlarının ve karşılıklı çatışmanın yaşandığı yerde kum torbalarıyla mevzi ve siper hazırladıklarını iddia eden işçi, “Sur Kaymakamlığı tarafından sivil bir araç tarafından bölgeye gittik. Yanımızda 50 yaşlarında olan işçilerde vardı. Normalde işimiz okulların ve camilerin temizliğini yapmaktır. Çatışmalar nedeniyle çalıştığımız yerler kapalı olduğundan bizi oraya götürdüler. İlçenin başka mahallerinde çalışan elemanları da aynı yere getirdiklerini duyduk.” ifadelerini kullandı.

Sur Kaymakamlığının uygulamasına tepki gösteren TYÇP işçisi, sözlerine şöyle devam etti: "Asgari ücretle, okul ve cami gibi kurumların temizlik ve bakım işlerinde çalıştırılıyoruz. İşe alındığımız zaman da bu kapsamda sözleşme yaptık. Eğer mevzi ve siper yapımı gibi riskli işlerde çalıştırılacağımızı bilseydik, kesinlikle sözleşmeyi kabul etmezdik.  Bir insan canı bu kadar ucuz olabilir mi? Şimdi PKK'liler tarafından vurulursak ne olacak. Devlet, asker ve polis için verdiği hakları bizler için de verecek mi? Hayır. Sur Kaymakamlığı bu adaletsiz ve hukuksuz uygulamadan derhal vazgeçmelidir."

TYÇP işçisi son olarak, HDP’li belediyelerin kendi çalışanlarına çukur kazdırdığını, Sur Kaymakamının ise aynısı muameleyi kendilerine yaptığına dikkat çekerek duruma tepki gösterdi.  (Mustafa Kaynak / Emrah Deniz - İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’de olağanüstü hal başladı! Ortalık toz duman
CHP’de olağanüstü hal başladı! Ortalık toz duman
Miraç kandili ne zaman? Miraç nedir? işte detaylar
Miraç kandili ne zaman? Miraç nedir? işte detaylar