Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat İşitme engelliler ilk kez hutbe dinledi

İşitme engelliler ilk kez hutbe dinledi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığı'nın girişimleri ve İl Müftülüğü'nün katkıları ile gerçekleşen ve işaret dili ile anlatan tercüman vasıtasıyla işitme engellilere yönelik verilen hutbeyi, 35- 40 civarında işitme engelli vatandaş dinledi.

Giriş Tarihi: 10 Ekim 2014 Cuma 21:52
İşitme engelliler ilk kez hutbe dinledi

Gaziantep Ulu Cami’nde Cuma namazı öncesinde cami imamı tarafından verilen vaaz, tercüman vasıtasıyla namaz kılmaya gelen işitme engellilere aktarıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığı’nın girişimleri ve İl Müftülüğü’nün katkıları ile gerçekleşen işitme engellilere yönelik hutbeyi, 35- 40 civarında işitme engelli vatandaş dinledi.


Cemaatin arasında imamın anlattıklarını işitme engellilere işaret dili ile anlatan tercüman, daha sonra imam ile birlikte minbere çıkarak oradan işitme engellilere hutbeyi aktardı.


Namaz sonrası açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Yusuf Çelebi, Türkiye’de herkes gibi engelli vatandaşların da ibadetlerini yapabilme imkanın olması gerektiğini, bu açıdan hareket ederek böylesi bir uygulama başlattıklarını kaydetti.


Çelebi, bu haftadan sonra her hafta Ulu Camiinde işitme engelliler için tercüman vasıtasıyla hutbe verileceğini belirterek, uygulamayı ilerleyen haftalarda perde üzerinde yapılacağını kaydetti.


Kin ve nefretin kimseye yakışmayacağını ve kırgınlıkların bir kenara bırakılarak her Cuma namazında engellilerin bir arada olması gerektiğine vurgu yapan Çelebi, “Biz bugün Gaziantep’ten bu uygulamayı başlattık. İnşallah bundan sonra Türkiye’nin tüm camilerinde uygulamalar başlar. Bu konuda Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanlarımız ve Belediye Başkanımız Fatma Şahin de bizi destek veriyorlar. Hepsine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


İşitme Engelliler Dernek Başkanı Mehmet Demirbilgili ise, bugün verilen bu hizmetten dolayı çok memnun olduklarını ve bunun tüm şehir geneline yayılması gerektiğini belirterek,  bundan sonra tüm işitme engelliler olarak bir araya gelip, her hafta Cuma namazına geleceklerini bildirdi.  

Cami imamı ise, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Türkiye’nin tüm illerinde bu yönde çalışmasının olduğunu belirterek,  müftülük olarak Gaziantep’in değişik camilerinde işitme engellilere yönelik hutbe ve vaaz çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.   (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Taha Ün, Urfa’da Gençlerle Buluştu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com