Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem IŞİD'ten kaçan Ezidiler Türkiye'ye sığındı

IŞİD'ten kaçan Ezidiler Türkiye'ye sığındı

Giriş Tarihi: 9 Ağustos 2014 Cumartesi 10:47
IŞİD'ten kaçan Ezidiler Türkiye'ye sığındı

IŞİD'in Sincar bölgesini ele geçirmesi sonucunda bölgeden kaçan 116 Ezidi Mardin'in Midyat ilçesine sığındı.

 IŞİD’in Sincar bölgesini ele geçirmesi sonucunda Sincar’dan kaçıp Habur Sınır Kapısı üzerinden Türkiye’ye giriş yapan 116 Ezidi Midyat’ın Güven (Bacın) Mahallesindeki "Kasra Bacıne" de misafir ediliyor.

 

IŞİD’in Sincar bölgesini ele geçirmesinden sonra binlerce Ezidi bölgeyi boşaltmış, kimisi dağlara kaçıp sığınmış, kimisi de Türkiye sınırına kadar gelip Türkiye’ye giriş yapmaya çalışmıştı. Üzerinde pasaportu olan Ezidiler Habur Sınır Kapısından geçip Midyat’taki akrabalarının yanına geldi. Güven (Bacın) Mahallesindeki Kasra Bacıne’de şu anda 14 aile olmak üzere 116 kişi yerleştirilmiş durumda.

 

Merkezi Almanya'da bulunan Ezidi Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Günay, İLKHA muhabirine Musul’un Sincar ilçesinden göç edip Türkiye’ye gelen Ezidilerle ilgili bilgi verdi.

 

Günay, "Şengal'den çok insanımız göç edip buraya geldi. Burada 116 kişi kalıyor, 14 ailedir. İŞİD Şengal’i aldıktan sonra herkes kaçmaya başladı. Binlerce insanımız dağlara sığınmış, binlercesi de araçlarla ve yürüyerek orayı terk etmiş. Buraya sığınan insanlarımız çok ihtiyaçları var yemek ve giyim noktasında. Çok sıkıntı yaşamışlar. Habur sınırında da bir sürü insanımız var şu anda. Buraya gelenler pasaportları olduğu için gelebildi. Pasaportu olmayan çok kişi var Habur'da bekletilen. Orada binlerce insanımız sıkıntı yaşıyor. Bizler imkanlarımız ölçüsünde onlara yardımcı oluyoruz. Herkese sesleniyoruz, bu insanlarımıza sahip çıkmamız ve onlara yardımcı olmamız gerekir.’’ dedi.

 

IŞİD’in bölgeyi ele geçirmesi ile kaçıp Midyat’a gelenler arasında olan 22 yaşındaki Meryem Hubeyd da, "Peşmergenin çekilmesi ile IŞİD oraya geldi. Savunmasız kalınca ilçemiz IŞİD tarafından ele geçirildi. Orada yalnız kaldık ve orayı terk etmek zorunda kaldık. Binlerce insan dağlara kaçıp sığındı. Binlercesi yürüyerek sınırlara doğru gitti.’’ ifadelerini kullandı.

 

Midyat’ın Bacın Mahallesinde misafir edilen Ezidiler kendilerine yardım edilmesini bekliyor. (Adnan Oğuz - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Karaköprü'de yeni yollar açılıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com