Advert
Advert
Advert

IŞİD Suriye'de Köylere saldırıyor

Suriye`de IŞİD ile PYD/YPG arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor.

IŞİD Suriye'de Köylere saldırıyor
IŞİD Suriye'de Köylere saldırıyor

IŞİD`in Suriye`nin kuzeyindeki Kobani bölgesine üç koldan saldırması ve 16 köyü ele geçirmesinin ardından bölgede yaşayan sivil halk Türkiye sınırına doğru kaçtı.
Çatışmaların yoğunlaştığı Tel Abyad ile Ayn el Arab bölgesi arasındaki köylerden traktör veya yaya olarak kaçan Suriyeliler, mayınlı araziyi geçerek Şanlıurfa`nın Suruç ilçesine bağlı Oylum köyü yakınlarında sınır hattına yığılmaya başladı.
Sabah erken saatlerden itibaren sınır hattına yığılan yaklaşık 3 bin Suriyeli için 3`üncü Hudut Karakolu Komutanlığı`na bağlı askerler, zırhlı araçlarla güvenlik önlemi alarak, kaçak geçişlere izin vermedi.
Sınır hattında yaşanan yığılmaya rağmen şu ana kadar geçişlere izin verilmedi.

16 Köy IŞİD`in eline geçti

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Suriye’nin Türkiye sınırındaki bölgede çatışmaların devam ettiğini ancak hiçbir köyün, IŞİD eline geçmediğini açıklamıştı.
Müslim, açıklamasında "Kobani’deki 16 köyün IŞİD’in kontrolüne geçtiği" şeklindeki haberlerin doğru olmadığını belirterek, şöyle devam etti:
"Öyle bir şey yok, bu haberler yalandır. Kobani’deki köyler, çatışmalara sahne oluyor. Ancak hiçbir köy, IŞİD’in eline geçmedi diye açıklama yapmıştı.
Öte yandan bir açıklama yapan Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo, IŞİD`in, Kobani`nin doğu, güney ve batısından saldırıya geçtiğini söylemişti. İbrahim Kurdo`nun açıklaması Salih Müslim`i yalanlar nitelikte.
Kurdo, doğuda Tezkeniye, Havalet, Kabarnek, Coran, Zerzori, Ebu Hayye, Bender Han, Bir Arab, batıda ise Talik ve Zerk köylerinin IŞİD`in eline geçtiğini, çatışmaların hâlâ devam ettiğini söyledi.

DOĞRUHABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
 Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!
Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!