Advert
Advert
Advert

İran, Said Nursi filmi yayınladı

İran devlet televizyonu Press TV, Bediüzzaman Said Nursi ile ilgili bir tanıtım filmi yayınladı.

İran, Said Nursi filmi yayınladı
İran, Said Nursi filmi yayınladı
İran devlet televizyonu Press TV, Nur cemaati olarak bilinen kesimin kurucusu olarak bilinen Said Nursi ile ilgili bir tanıtım filmi yayınladı.
Press TV'deki tanıtım filmi, başkent Tahran'da düzenlenen ve Said Nursi'nin yaşam öyküsü ve felsefesiyle ilgili bir konferansla bağlantılı olarak yayınlandı.
Konferansa İran ve Türkiye'den çok sayıda din ve bilim adamının katıldığını belirten Press TV, 'Çağın Harikası' olarak adlandırılan Nursi'nin laik okullarda dinin, dini okullardaysa bilimin öğretilmesini savunduğunu belirtti.
Tanıtım filminde, Sünni Müslüman olmasına rağmen farklı mezheplerden Müslümanların birliğini savunduğu belirtilen Said Nursi'nin, Müslümanlar arasındaki görüş farklılıklarının düşmanlar ve sömürgecilerin İslam karşıtı politikalarından kaynaklandığına inandığı ifade edildi.
Said Nursi'nin gerçek bir demokrasi yanlısı olduğu kaydedilen tanıtım filminde, Said Nursi'nin hayatının hapis ve sürgünlerle geçmesine rağmen inancından taviz vermediği belirtildi.
Filmde ayrıca, Said Nursi'nin bilim ve felsefeyle ilgili çalışmalarının, 19. Yüzyılın sonuyla 20. Yüzyılın başlarında Osmanlı'da görülen ve bilim, materyalizm ve pozitivist felsefe adına Kuran'a saldırılan Batı etkisi çerçevesinde değerlendiririlmesi gerektiği de savunuldu.
Rotahaber.com
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu