Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Tekno Bilim İnternete artık TC ile girilecek

İnternete artık TC ile girilecek

En yaygın olarak kullanılan "com" uzantısı ile biten internet alan adlarına bir yenisi daha ekleniyor. 5 Kasım'dan itibaren pazara ".TC" uzantılı alan adı seçenekleri de sunulacak.

Giriş Tarihi: 1 Kasım 2012 Perşembe 16:02
İnternete artık TC ile girilecek

3 AŞAMADA HİZMETE SUNULACAK

.TC alan adının sahibi olan İngiliz Adams Names şirketini satın alan Alman kökenli INTERSTATE şirketinin Türkiye’de kurduğu TCNET Internet'in sunacağı, .TC uzantısı 3 aşamada hizmetine sunulacak. Markaların ve kurumların internet ortamında isimlerinin farklı kişilerce alınmasıyla yaşadıkları mağduriyeti göz önünde bulunduran TCNET yönetimi, sorumlulukları gereği pazara girdikleri ilk 9 günü yalnızca Marka Tescil Belgesi olan kurum ve kişilere özel kayıt haftası olarak ayırdıklarını açıkladılar.

 

.TC uzantılı alan adı kullanan markaların haklarını korumak amaçlı olarak girişimde bulunan TCNET yönetimi, tüketicilerle yaptığı sözleşme gereği herhangi bir itilafta İstanbul Ticaret Odası’nın kurduğu Hakem Kurulu’nun kararlarına uyacak.

 

KAMUYA ÜCRETSİZ VERİLECEK

Diğer uzantılarla ilgili yurtdışı mahkemelerde haklarını arayan marka, kişi ve kurumlar “.TC’’ uzantısında böyle bir sorun yaşamayacak. 3 Aralık 2012 tarihinden itibaren ise “.TC’’ uzantısı, isteyen herkesin kullanımına sunulacak. TCNET Genel Müdürü Ertan Ulutaş “.TC’’ uzantısını Türkiye’de pazara sunarken hem internet sektörüne kolaylık ve katma değer sağlayacaklarını hem de yabancı bir yatırımcıyı teknolojisi ile beraber Türkiye’ye getirmiş olacaklarını söyledi.

 

".gov" uzantısının Amerikan Devleti’ne ait bir uzantı olduğunu belirten Ulutaş, sosyal sorumluluk gereği tüm kamu kurum ve kuruluşlarına .TC uzantısını ücret almadan vereceklerini söyledi. (samanyolu)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com