Advert
Advert
Advert

İnsülin direnci Alzheimer riskini arttırıyor

Uzmanlar, yapılan bilimsel araştırmalarda insülin direncinin Alzheimer riskini arttırdığını belirtiyor.

İnsülin direnci Alzheimer riskini arttırıyor
İnsülin direnci Alzheimer riskini arttırıyor

İnsülin direncinin tüm dünyada olduğu kadar Türkiye’de de yaygın görülen bir sorun olduğunu belirten Uzm. Dr. Ayşenur Durna, yapılan araştırmalar sonucu insülin direncinin kişilerde Alzheimer riskini arttırdığının ortaya çıktığını söyledi.

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Esin Şanlı Sayın ise insülin direncinin mutlaka dikkate alınması gereken bir sorun olduğuna dikkat çekti.

“İnsülin direnci beynin enerji kullanımına engel oluyor”

İnsülin direncinin beynin bazı bölgelerinde enerji kullanımına engel olup olmadığını araştırmak için 2015 yılında Amerika’da çalışma yapıldığını belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Durna, “60 yaşında 150 kişinin üzerinde yapılan araştırmada, kişilerin insülin direnciyle beyin görüntüleri arasındaki ilişki araştırıldı. Yapılan çalışma sonucunda insülin direncinin fazlalığına bağlı olarak Alzheimer hastalığı riskinin arttığı belirlendi.” diye belirtti.

Beyin, fonksiyonlarını yapamıyor

Bu çalışmanın Alzheimer hastalığı için risk oluşturabilecek önlenebilir bir faktörün daha belirlenmesine yardımcı olması bakımından oldukça önemli bir adım olduğunu sözlerine ekleyen Durna, “Bu araştırmayla beynin hafızayla ilişkili bölgesinin yeterli düzeyde şeker kullanamadığı için fonksiyonlarını yapamadığı saptandı. Çalışma, Jama Neurology ve Amerikan Nöroloji Derneğinin dergisinde yer aldı.” ifadelerini kullandı.

“Vücuttaki kan şeker düzeyinin dengeliyor”

İnsülinin, pankreas bezinden salgılanan ve vücuttaki kan şeker düzeyini dengeleyen hormon olduğunu söyleyen Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Esin Şanlı Sayın ise “Gıda alınımını takiben kan şekeri yükselmekte, buna yanıt olarak pankreas bezinden insülin salgısı olmakta ve kandaki şeker karaciğer kas ve yağ dokusu tarafından kullanılarak kan şekeri normal düzeye getirilmektedir.” dedi.

“İnsülin direnci diyabet ve kanser olasılığını arttırıyor”

İnsülin direncini azaltmanın en iyi yolunun doğru beslenme ve egzersiz olduğun ifade eden Uzm. Dr. Sayın şöyle devam etti: “İnsülin direnci, kandaki şekerin dokular tarafından kullanılmaması ve buna bağlı olarak pankreas bezinin daha çok insülin salgılamasıyla gerçekleşen bir durumdur. İnsülin direnci olan bireylerde uzun dönemde şeker hastalığı, Kardiyovasküler hastalıklar ve kiloya bağlı kanserlerin görülme sıklığı artmaktadır.”

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı