Advert
Advert
Advert

Göbeklitepe, Mısır Piramitlerini geride bırakacak

Bu Davos, İsviçre’deki Dünya Ekonomi Forumu’nda Çarşamba günü duyuruldu. Türkiye’deki bir arkeolojik bölge olan ve dünyanın en eski anıtına ev sahipliği yapan Göbekli Tepe önümüzdeki 20 yıl boyunca 15 milyon doların üzerinde yatırım alacak.

Göbeklitepe, Mısır Piramitlerini geride bırakacak
Göbeklitepe, Mısır Piramitlerini geride bırakacak

Ana sponsoru Şahenk İnsiyatifi ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan teşvik edilen proje yeni kazıları, dünya sınıfı bir seyahat merkezi yapılandırmayı ve Mısır’ın piramitlerini 7,500 yıl ve Stonehenge’i 7,000 yıl geride bırakan bu bölgeye turistleri çekmeyi amaçlıyor.

Güneydoğu Anadolu bölgesindeki bir dağın sırtında bulunan Göbekli Tepe kabaca 12,000 yıl öncesine dayanan dairesel ve oval yapıları barındırıyor.

Neolitik bölge, antik insanların adlandırması ile Verimli Hilal denen bölgede yer alıyor. Bu bölge tarihte ilk şehrin kurulduğu, yazının başlangıcı, uygarlık tohumlarının atıldığı yer olan Mezopotamya’nın bir kısmında bulunuyor.

İnsanlar tarafından yapılan bilinen en eski anıt olan Göbekli Tepe ilklerin ötesine geçiyor.

Doğuş Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk “Bu tarihin sıfır noktası.” diyor.

1996’dan beri Alman arkeolog Klaus Schmidt tarafından kazılan tapınakvari yapılar vahşi hayvanların imgeleri kazınmış olan T şekilli sütunlardan oluşuyor. En uzun taş kuleler yaklaşık 4,87 metre ve ağırlıkları 7 ila 10 ton arasında değişiyor.

Schmidt, 1,000 yılı aşkın bir süre zarfı boyunca herbiri bir diğerinin tepesine inşa edilmiş olan bu yapıları 2014’teki ölümüne kadar gün yüzüne çıkardı.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı kültürel miras ve müzeler genel müdürü Abdullah Kocapınar “Göbekli Tepe’de kazılar hala devam ettiği için yerleşke ve uygarlığın tarihi hakkındaki görüşlerimiz değişmekte.” dedi.

Bölgenin özellikle dini alanların şekillenmesi, uygarlığın kökeni, tapınak mimarisinin ortaya çıkışı, sanatın doğuşu ve tarım ve hayvancılığın dönüşümü açısından önemli olduğunu belirtti.

Önemine rağmen Göbekli Tepe şimdiye dek küresel anlamda çok az dikkat çekti.

“Bu Türk hazinesini Dünya Ekonomi Forumu’nun tam kalbine yerleştirdik, çünkü tüm dünyanın burayı bilmesini istiyorum.” diyor Şahenk.

Göbekli Tepe’yi uluslararası alanda teşvik etmek için milyon dolarlık projenin başlangıcının bir parçası olarak T şekilli sütunları Davos’ta buzdan tekrar yapıldı.

Kaynak: Berkan Seyhan/ discovery

göbeklitepe Mısır Piramitleri Doğuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir