Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "İnsanlar arasında ötekileştirilme var"

"İnsanlar arasında ötekileştirilme var"

Kürt beylerinin Edirne'de bulunan kabirleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Araştırmacı Yazar Müfid Yüksel, Kürt beylerinin Padişah Abdülmecit tarafından Edirne'ye görevlendirildiklerini belirterek, o dönemde ırkçılığın olmadığına dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2015 Salı 16:56

Edirne’de bulunan Kürt beylerinin kabirleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Araştırmacı Yazar Müfid Yüksel, Zerrakîler/Zirkiler beylerinin Padişah Abdülmecit tarafından Edirne’ye görevlendirildiklerini ifade ederek, o dönemde ırkçılığın olmadığının altını çizdi.

Görevlendirilen beylerin seyit olduğunu söyleyen Yüksel, Telli İbrahim Bey ailesinin Trabzon ve Antalya’ya, Lice beylerinin ise Edirne’ye gönderildiğini söyleyerek, bunlara paşa unvanı verildiğini,  orada yaklaşık olarak 20 civarında mezar tespit edildiğini söyledi.

“Mezar taşlarına Kürdistan beylerinden ve Diyarbakır memleketinden diye yazılıyordu”

O dönemde ırkçılığın olmadığını ifade eden Yüksel, “ İnsanların birbirlerine karşı ırkçılık gibi hareketleri olmadığı için kabirlere Kürdistan beylerinden ve Diyarbakır memleketinden diye yazılıyordu. Kimsede bundan gocunmuyordu. Irkları dolayısıyla birbirlerine tavır alma gibi bir durum büyük oranda yoktu. Osmanlı coğrafyasında her taraf herkesindi. İnsanlar birbirlerini ötekileştirmiyordu. Eskiden ırkların inkârı yoktu ve insanların birbirlerine tahammülü de vardı. Çünkü Müslüman ahali arasında böyle bir şey yoktur. Yeni kuşaklar bunun farkına varmalı.” Dedi.

“Kimliklerin inkâr edilmeyeceği yeni bir yapının oluşturulması lazım”

Tekrar böyle bir ortamın oluşması için önemli tespitlerde bulunan Yüksel şöyle devam etti: “Böyle bir ortamın oluşturulması için İslam kardeşliği üzerinde örgülerin örülmesi lazım. Kimliklerin inkâr edilmeyeceği yeni bir yapının oluşturulması lazım. Açıkçası ulus devletten ortak devlete bölünme ve parçalanma olmadan geçilmesi lazım. Şu an insanlar arasında ötekileştirilme var. Kürtlere, ‘Araplar, Farslar ve Türkler sizin düşmanınızdır’ zihniyeti aşılanıyor. Öbür taraftan Kürtlere yönelik PKK üzerinden özdeşleştirme söz konusudur. PKK üzerinden Kürtlere karşı ötekileştirme yapılıyor. Kürtler arasındaki sağduyulu toplumlar bu sorunlar üzerinde durmalı ve ırkçılığa boyun eğmemelidir.”

1847 yılında Kürt beyliklerin kaldırılmasından sonra Zerrakîler/Zirkiler aşireti beyleri Padişah Abdülmecit tarafından Edirne’de paşa unvanı verilerek görevlendirilmişti. Edirne mezarlığında şu an 20 Kürt beyi metfundur. (M. Hüseyin Temel – İLKHA) 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com