Advert
Advert
Advert

İnşaat işçilerinin ilginç eylemi

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bir araya gelen inşaat işçileri, sigortasız çalıştırıldıklarını belirterek denetimlerdeki yetersizliklerden dolayı yetkilileri suçladı.

İnşaat işçilerinin ilginç eylemi
İnşaat işçilerinin ilginç eylemi

 Siverek ilçesinde bulunan inşaatlarda binlerce kişinin sigortasız çalıştırıldığını savunan işçiler, inşaatlarda denetimin olmadığını ifade ettiler.Yaptıkları basın açıklamasıyla sosyal haklarını talep ettiler.


“Siverek’teki inşaatlarda binlerce işçi sigortasız olarak çalışmaktadır”

Lezgonun Parkında toplanan işçiler adına basın açıklamasını Abdurrahman Arpacık okudu. Yetkililere çağrıda bulunulan açıklamada; “Buradan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başta olmak üzere tüm Şanlıurfa milletvekillerine, Şanlıurfa Valisine, Siverek Kaymakamına, Siverek Belediye Başkanına, Şanlıurfa ve Siverek SGK il ve ilçe müdürlerine ayrıca bütün yetkililere sesleniyoruz. Siverek’teki inşaatlarda binlerce işçi sigortasız olarak çalışmaktadır. Sigortası olan işçiler ise kendi ceplerinden verdikleri para ile sigortalarını yatırmaktadırlar. Muhasebeciler, âdete müteahhitlerin taşeronu haline gelmiştir. Muhasebeciler para karşılığı müteahhitlere adam bularak sigortalı yapmakta bu sigortası yapılan kişiler ise ya başka inşaatlarda çalışmakta ya da köyde oturmaktadır. Kısacası inşaat ile alakası olmayan insanlar inşaatlarda sigortalı olarak çalışıyor gözükmektedir.”ifadeleri dikkat çekti.

 Denetimlerin yetersiz olduğu vurgulanan açıklamada, “Yetkili birimlerce denetim hiç yapılmamakta veya yetersiz yapılmaktadır. Bunun sonucu olarak inşaatlarda iş kazası geçiren işçiler ya o gün işe başlamış gösterilmekte ya da o gün orada olmadığı gibi gösterilmektedir. Denetim yetersizliği ve yapılan usulsüzlüklerden dolayı müteahhit ve muhasebeciler istedikleri gibi at koşturmaktadır.”denildi.


Okunan basın açıklamasının ardından grup, sessizce dağıldı. (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü