Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi İnşaat işçilerinin ilginç eylemi

İnşaat işçilerinin ilginç eylemi

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bir araya gelen inşaat işçileri, sigortasız çalıştırıldıklarını belirterek denetimlerdeki yetersizliklerden dolayı yetkilileri suçladı.

Giriş Tarihi: 28 Nisan 2014 Pazartesi 16:16
İnşaat işçilerinin ilginç eylemi

 Siverek ilçesinde bulunan inşaatlarda binlerce kişinin sigortasız çalıştırıldığını savunan işçiler, inşaatlarda denetimin olmadığını ifade ettiler.Yaptıkları basın açıklamasıyla sosyal haklarını talep ettiler.


“Siverek’teki inşaatlarda binlerce işçi sigortasız olarak çalışmaktadır”

Lezgonun Parkında toplanan işçiler adına basın açıklamasını Abdurrahman Arpacık okudu. Yetkililere çağrıda bulunulan açıklamada; “Buradan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başta olmak üzere tüm Şanlıurfa milletvekillerine, Şanlıurfa Valisine, Siverek Kaymakamına, Siverek Belediye Başkanına, Şanlıurfa ve Siverek SGK il ve ilçe müdürlerine ayrıca bütün yetkililere sesleniyoruz. Siverek’teki inşaatlarda binlerce işçi sigortasız olarak çalışmaktadır. Sigortası olan işçiler ise kendi ceplerinden verdikleri para ile sigortalarını yatırmaktadırlar. Muhasebeciler, âdete müteahhitlerin taşeronu haline gelmiştir. Muhasebeciler para karşılığı müteahhitlere adam bularak sigortalı yapmakta bu sigortası yapılan kişiler ise ya başka inşaatlarda çalışmakta ya da köyde oturmaktadır. Kısacası inşaat ile alakası olmayan insanlar inşaatlarda sigortalı olarak çalışıyor gözükmektedir.”ifadeleri dikkat çekti.

 Denetimlerin yetersiz olduğu vurgulanan açıklamada, “Yetkili birimlerce denetim hiç yapılmamakta veya yetersiz yapılmaktadır. Bunun sonucu olarak inşaatlarda iş kazası geçiren işçiler ya o gün işe başlamış gösterilmekte ya da o gün orada olmadığı gibi gösterilmektedir. Denetim yetersizliği ve yapılan usulsüzlüklerden dolayı müteahhit ve muhasebeciler istedikleri gibi at koşturmaktadır.”denildi.


Okunan basın açıklamasının ardından grup, sessizce dağıldı. (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'daki Tarım arazilerine DSİ tarafından su verilecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com