Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık İNCE BAĞIRSAĞINDAN YENİ BİR MESANE YAPILDI

İNCE BAĞIRSAĞINDAN YENİ BİR MESANE YAPILDI

Şanlıurfa eğitim ve araştırma hastanesi cerrahlarından ileri evre mesane tümörü nedeniyle mesanesi tümüyle alınarak ince bağırsağından yeni bir mesane yapıldı.

Giriş Tarihi: 7 Mart 2013 Perşembe 11:42
İNCE BAĞIRSAĞINDAN YENİ BİR MESANE YAPILDI

 

İdrarın kanlı gelmesi(ağrısız) ve idrar yapma alışkanlığından oluşan değişiklikler mesane kanserinin belirtileri olabilir.

Mesane kanserinde en önemli risk faktörü sigara ve sağlıksız beslenmedir. Erkek hastalarda risk daha fazladır.

Hastaya yapılan idrar tahlili, üriner USG, İVP ve Tomografi gibi tetkiklerle ön tanı konulabilir. Esas tanı hastaya yapılan sistoskopi işlemi ile mesanede kitleyi görmektir ve kitlenin büyüklüğüne göre biyopi veya TUR yöntemi ile kitleden örnek almak veya tümüyle temizlemektir.

Mesane tümörü tanısı konan hastaya medikal tedavi olarak mesane içerisine BCG veya mitomyon gibi kemoterapi ilaçları uygulayarak yapılır.

Erken evre mesane tümörü tanı konulan hastalara periyodik olarak sistoskopi işlemi yapılır. İleri evre mesane tümöründe ise radikal sistektomi veya rayoterapi yapılır. Mesanesi alınan(radikal sistektomi) hastaya ince bağırsaklarından yeni bir mesane yapılabilir veya hasta normal yönden idrar kanalları ince bağırsaklardan alınan bağırsak parçasına yama edildikten sonra ince bağırsağın bir ucu karın ön duvarına ağızlaştırılır, idrar karın ön duvarından gelir.

Hastanemizde M.N isimli hastaya hastanemiz cerrahi ekibi(Üroloji bölümünden Op. Dr. Engin ÖZBAY, Op. Dr. Fatih ÇELİK, Op. Dr. Mehmet Büyükşerbetci, Genel Cerrahi Bölümünden Op. Dr. Murat GÖLCÜK ve Anestezi Bölümünden Uz. Dr. Türkay YÜCEL) tarafından ileri evre mesane tümörü nedeniyle mesanesi tümüyle alınarak ince bağırsağından yeni bir mesane yapıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da vicdansızlığın böylesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com