Advert
Advert
Advert

İLKYAR GÖNÜLLÜLERİ SURUÇ’TA

İlköğretim Okullarına Yardım Vakfı Suruç’un Dumlukuyu İlköğretim Okulunda bir gün boyunca matematik, fizik, kimya, çocuk edebiyatı, resim, yaratıcı drama, eğitimde motivasyon, müzikli oyunlar, origami ve astronomi etkinliklerini öğrencilerle paylaştı.

İLKYAR GÖNÜLLÜLERİ SURUÇ’TA
İLKYAR GÖNÜLLÜLERİ SURUÇ’TA


Orta Doğu Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Hüseyin Vural ve 16 Üniversite öğrencisinden oluşan gönüllü ekip Suruç Kaymakamı Dr. Fatih Akbulut’un katılımıyla Dumlukuyu köyündeki ilköğretim öğrencileriyle buluştu. Heyetle beraber köyde kahvaltı yapan Suruç Kaymakamı Dr. Fatih Akbulut daha sonra köyü gezerek vatandaşlarla sohbet edip incelemelerde bulundu. Öğrencilerle birlikte etkinliklere katılan Kaymakam Akbulut İlköğretim Okullarına Yardım Vakfı gönüllülerini kutlayarak ”Sizin yaptıklarınız, anlattığınız her bir şey bizim için birer duadır. Çok güzel ve hayırlı bir hizmet yapıyorsunuz. Öğrencilerin hayal güçlerini, özgüvenlerini geliştirerek, yaratıcı yeteneklerinin ortaya çıkarılmasında etkili olan bu tür etkinlikleri hazırlayıp öğrencilerimize sunma fırsatı verdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye’nin görece sınırlı olanaklarla eğitimden pay almaya çalışan köy çocuklarına el uzatan, yollarını aydınlatmaya çalışan İlköğretim Okullarına Yardım Vakfı evrensel değerlere bağlı, her türden bilgiyi, kuralı sorgulayabilen, sorunlara çözüm üreten, hoşgörülü, özgürlükten yana, insanı, doğayı seven, haklarını savunabilen, olaylara çok boyutlu bakabilen, görev ve sorumluluktan kaçmayan, barışı savunan kişilerin yetişebilmesi için gönüllü ekibiyle küçük yaşta köylerinden anne babalarından ayrılan, Yatılı İlköğretim Bölge Okullarında ve köy okullarında eğitim görmeye çalışan çocuklara ulaşarak bir gün boyunca eğlenceli ve sorgulayıcı bir dille matematik, fizik, kimya, çocuk edebiyatı, resim, yaratıcı drama, eğitimde motivasyon, müzikli oyunlar, origami ve astronomi etkinliklerini öğrencilerle paylaşıyor.

Temelleri 1978 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde Princeton Üniversitesi Türk Öğrenci Birliğine bağlı olarak kurulan EFES’te (Educational Funds for Elemantary Schools) atıldı. EFES başlangıçta MIT (Massachusets Institue of Technology) New England Öğrenci Birliğindeyken daha sonra Michigan Eyalet Üniversitesi’ne taşındı. 1998 yılında Türkiye’de İlköğretim Okullarına Yardım Vakfı (ILKYAR) Vakfı kuruldu.

İlköğretim öğrencilerinin hayal güçlerini, özgüvenlerini, yaratıcı yeteneklerinin ortaya çıkışına olanak tanımak ve yetenekleri, başarılarıyla sivrilen öğrencilere ilkeli ve sistemli çalışmalarla düşledikleri hedefe ulaşabilecekleri mesajını verirken başarı düzeyi düşük, amaçlarını belirlemekte ve zamanını kullanmakta sorun yaşayan çocukları ilgi alanları doğrultusunda motive etmek yetersiz koşullardaki yatılı okullarda yirmi dört saat görev yapan özverili öğretmenlere zaman zaman çabalarının değeri konusunda düştükleri umutsuzluktan çıkarıcı, taze bir güçle işlerine yeniden bağlanmalarını sağlayıcı destek çalışmaları sunmak, yalnız olmadıkları duygusunu tattırmak, kitap, eğitim, spor, oyun materyali sağlamak Köy çocuklarına okuma zevki aşılama ve eğitimlerini ileri düzeylere taşıma kararlılığı amaçlıyor.
www.balikligol.com
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu