Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya İlk Kürtçe dizi 'Siya Mem u Zin' başlıyor

İlk Kürtçe dizi 'Siya Mem u Zin' başlıyor

Siya Mem u Zin yani Mem U Zin'in Gölgesinde adlı Kürtçe çekilen ilk dizi için geri sayım başladı.

Giriş Tarihi: 11 Şubat 2012 Cumartesi 16:11
İlk Kürtçe dizi 'Siya Mem u Zin' başlıyor
TRT Şeş, Kürtçe çekilen ilk diziye imza atıyor. Siya Mem u Zin (Mem u Zin'in Gölgesinde) adlı dizinin ilk bölümü, şubat ayının sonunda başbakan ve bakanların da katılacağı bir galayla yayınlanacak

Sabah gazetesinin haberine göre Malatya'nın Arapgir ilçesinde çekimleri süren Siya Mem u Zin (Mem u Zin'in Gölgesinde) adlı Kürtçe çekilen ilk dizi, feodalitenin kıskacındaki bir aşk hikâyesini anlatıyor. Yönetmenliğini Yusuf Güven'in yaptığı, senaryosunu Orçun Onat'ın yazdığı dizide başrolleri Bilal Yörük ve Yaprak Durmaz paylaşıyor. Mem-u Zin, 2010'da Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay önderliğinde Kürtçe'den Türkçeye çevrilmiş ilk eser olma özelliğine de sahip. Mem u Zin'in ilk bölümü şubat sonunda birçok bakan ve başbakanın da katılacağı bir galayla Ankara'da gösterilecek. Yapımcı ANB'nin sahibi Aytekin Mert, diziyi çekmeye karar vermeden önce Ehmede Xani'yi doğru anlamaya çalıştıklarını söyleyerek, "Xani'nin Kürt halkının gönlündekini değerini gördük. Hangi etnik kökene sahip olursa olsun Türkiye'de yaşayan bütün insanların Xani'yi tanımasına katkıda bulunacağımızı düşünüyoruz" dedi. Xani'nin Kürt dilinin Romeo ve Jülyet'ini kaleme aldığını söyleyen Aytekin Mert, destanın Mesnevi tarzında yazıldığını hatırlatarak, "Ehmede Xani; Baki, Fuzuli, Pir Sultan Abdal, Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Yunus Emre gibi dili yaşatan bir şahsiyettir" diye konuştu. Dizinin adını özellikle 'Siya Mem û Zin' koyduklarını söyleyen Mert, TRT Şeş'in varlığının hem Kürtçe hem Türkçe konuşan, barışa ve demokrasiye, birlik ve beraberliğe inanan bütün Türkiye vatandaşları için önemli olduğunu vurguladı.

MADEN MÜHENDİSİ MEM

Dizide Mem bir maden mühendisini, Zin de eğitimli, spora, müziğe düşkün bir genç kızı canlandırıyor. Pek çok Kürt oyuncunun da rol aldığı dizide Mem'i canlandıran Bilal Yörük, rolüne uyum sağlamak içim Mem olarak günlük tutmuş, mektuplar yazmış. Zin'i canlandıran Yaprak Durmaz ise, daha önce tiyatroda canlandırdığı karakteri bu kez televizyon ekranına taşıyacağı için heyecanlı. Hem Türkçe hem de Kürtçe dublajla iki dilli olarak çekilen dizide bazı oyunculara Kürtçe seslendirmeler yapılacak. Dizi için altı özel beste de üretilmiş. Dizinin müzikleri bir süre sonra DVD olarak da basılacak.

MEM U ZİN DESTANI

Mem û Zin, 1450'de Cizre Azizan Hükümdarı Emir Ebdal (Abdullah) oğlu ibn Abdillah ibn Seyfeddin el-Bohti döneminde yaşanmıştır. Emir Zeynuddin Bey'in kız kardeşi Zin ile beyin Divan Katibi'nin oğlu Mem arasındaki aşkı anlatan hikâye, Bey'in danışmanı Bekir'in fesatçılığı nedeniyle kavuşamamalarından dolayı destanlaşmıştır. Ehmede Xani, Mem ile Zin'in ölümlerinden 240 yıl sonra Cizre'ye gelmiş, aşklarını halktan duymuş, hikâyeyi destanlaştırarak 1690'da Kürtçe manzum olarak yazmıştır.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com