Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık İlk konuşma ve yutma bozuklukları merkezi İzmir'de açıldı

İlk konuşma ve yutma bozuklukları merkezi İzmir'de açıldı

Kamu hastanelerinin ilk konuşma ve yutma bozuklukları merkezi İzmir'de açılarak hizmete girdi.

Giriş Tarihi: 21 Ekim 2014 Salı 16:24
İlk konuşma ve yutma bozuklukları merkezi İzmir'de açıldı

İZMİR - Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği bünyesinde  hizmet verecek olan,  Kamu Hastanelerinin ilk Ses, Konuşma ve Yutma Bozuklukları Ünitesi düzenlenen törenle açıldı.

Açılış kurdelesini İzmir Milletvekili Rıfat Sait, İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Nuri Dilek, Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Köylüoğlu, KBB Kliniği Sorumlusu Doç Dr. İbrahim Çukurova ve KBB Uzmanı Op. Dr. Erhan Demirhan birlikte kesti.

Ünitede, ergenliğe bağlı olarak gelişen  ve ses teli nodülleri sonrasında oluşan ses değişimleri  gibi ses bozukluklarının tanı ve tedavisi yapılacak. Ameliyat öncesi ve sonrası ses terapileri verilecek, gırtlak ameliyatı geçiren hastaların rehabilitasyonu ile konuşma ve yutma ile ilgili diğer bozuklukların rehabilitasyonu sağlanacak. Daha ayrıcalıklı ses cerrahilerini hastanede hizmete geçirmek amacıyla kurulan ünitede ilk etapta Akustik ses analizi, Stroboskobik ses teli değerlendirmesi ve Elektrogllotrografi işlemleri yapılacak. Birim haftanın beş günü  KBB Kliniği bünyesinde hizmet verecek.


KBB Kliniği  sorumlusu Doç. Dr. İbrahim Çukurova; "İnsan  yaşamında iletişim kurma ve beslenme vazgeçilmiş iki öğe, bunların devamlılığı bizim sosyal yaşantımızda iki önemli unsuru oluşturuyor. İnsanın sesindeki değişimler, hastalık nedeniyle ortaya  çıkan ses kalitesindeki değişiklikler, yada özellikle erkek çocuklardaki ergenliğe bağlı ses kalitesindeki bozukluklar bizim sık karşılaştığımız sorunlar. Toplumda bu kişilerin izole olduklarından sosyalleşmelerinde problem yaşadıklarını bilimsel, görsel ve  medyatik olarakta izlemekteyiz. Bu nedenle İzmir’de böyle bir merkez kurmak için yola çıktık. " dedi.


Program,  TEAH  KBB Kliniği Uzmanı aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dil ve Konuşma Terapisi Anabilim Dalı misafir öğretim üyesi Op. Dr. Erhan Demirhan’ın, 'Ses Konuşma ve Yutma Bozuklukları Ünitesi' tanıtım konuşmasının ardından sona erdi. (Muhammed Yıldız - İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfalılar sosyal medya üzerinden kampanya başlattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com