Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya İlk insan Arabistan'da ortaya çıkmış

İlk insan Arabistan'da ortaya çıkmış

Leeds ve Porto Üniversiteleri öncülüğünde yapılan bir araştırma ilk insanların Arabistan bölgesinde görüldüğünü, buradan Afrika yoluyla dünyaya yayıldıklarını ortaya çıkardı

Giriş Tarihi: 28 Ocak 2012 Cumartesi 15:26
İlk insan Arabistan'da ortaya çıkmış
Altmış bin yıl öncesindeki insan göçüne ışık tutmak için genetik analiz yöntemi ile yapılan yeni bir çalışma; ilk insanların Arabistan'a yerleştiğini ve Afrika Boynuzu'ndan dünyanın diğer bölgelerine buradan yayıldığını gösteriyor.

Leeds ve Porto Üniversiteleri öncülüğünde yapılıp American Journal of Human Genetics'te yayımlanan araştırmada, insanın dünyaya yayılma göçlerinin başlangıcına dair geniş bilgi veriliyor.

Porto Üniversitesi İmmünoloji ve Moleküler Patoloji Enstitüsü'nden (IPATIMUP) Dr. Luísa Pereira konu ile ilgili olarak "İnsanın dünyaya yayılmasıyla ilgili cevaplanmayan en önemli soru Afrika'nın dışındaki ilk adımıyla ilgili. Popüler bir model, göçün ilk aşamasının Kızıl Deniz genelinden Güney Arabistan'a olduğunu öngörüyor. Fakat bölgedeki genetik bulgular oldukça zayıftı." dedi.

Pereira sözlerini şöyle sürdürdü:

"Arabistan, Avrupa ve Kuzey Afrika'dan katılımcıların bulunduğu uluslararası araştırma grubu; başlangıç durumunda olan ve Afrikalı olmayan en eski üç kökeni analiz etti. Bu soyların kolları, insanın başarılı bir şekilde Afrika dışı hareket ettiği zamanla ilişkili.

Araştırmada kadın ırkının izini süren, mitokondrial DNA analizi kullanma, farklı popülasyonlar arasındaki bağlantıları kıyaslama için yararlı oldu. "

Araştırmacılar, Avrupa'dan yüzlerce örnek veritabanı ile Arabistan ve Yakın Doğu'dan olan tüm kanıtları karşılaştırmalarının sonucunda insanoğlunun antik soyunu Arabistan'da buldular.

Leeds Üniversitesi'nden Prof. Martin Richards ise en eski insan göçü ve zamanının çok merak edilen bir konu olduğunu ifade ederek insanın dünyaya yayılışında bildiri hükmündeki ilk kanıt olan yeni sonuçlarına göre insanoğlunun dünyaya yayılışının Kuzey Afrika ya da Yakın Doğu'dan ziyade Arabistan'dan başladığını söyledi.
Dünya Bülteni
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com