Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam İlahiyatçılar Konuştu: 'Yılbaşı kutlamak haramdır!'

İlahiyatçılar Konuştu: 'Yılbaşı kutlamak haramdır!'

“Müslümanların Hristiyan adeti olan yılbaşını kutlamaları dinimizce haramdır diyen ilahiyatçılar, Peygamberimiz (S.A.S)’in ‘Kim bir kavme benzemeye çalışırsa o da onlardandır’ hadis-i şerifi ortadayken, Müslümanların Hristiyan Batı dünyasının dini sembollerini ihya etmesi vicdanları kanatmaktadır. Hele ki oluk oluk Müslüman kanı aktığı ve terör nedeniyle şehit cenazelerinin geldiği böyle bir ortamda yılbaşı kutlamak, haramı katmerleştirmekte ve Müslümanların üzüntüsünü derinleştirmektedir. Müslümanları bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz” dediler.

Giriş Tarihi: 31 Aralık 2015 Perşembe 09:25
İlahiyatçılar Konuştu: 'Yılbaşı kutlamak haramdır!'YILBAŞI KUTLAMAK CAİZ DEĞİLDİR

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun açıklamasında, “Müslümanların kendi öz değerleri ile bağdaşmayan Noel ağacı süslemesi, Noel Baba figürüne yer verilmesi gibi uygulamalar doğru değildir. Esasen toplumumuzda ve diğer Müslüman toplumlarda ‘yılbaşı kutlaması’ adı altında düzenlenen eğlenceler, İslami kültüre ve geleneğe dair bir temele de sahip değildir. İsraf, mahremiyet kurallarına riayetsizlik, kumar, içki vb. İslam’a aykırı davranışların içinde bulunacağı bir yılbaşı kutlaması caiz değildir” uyarısına yer verildi.

“YILBAŞI VEBALE SEBEP OLUR”

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi eski Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nedim Urhan, gayrimüslim adetlerine uyarak yılbaşı kutlamanın imani açıdan son derece tehlikeli bir durum olduğunu belirterek, “Polisimiz, askerimiz şehit edilirken, camilerimiz terör örgütü tarafından yakılırken, böylesine acı günlerde kardeşlerimizin acısını paylaşmak, onların yaralarına merhem olmak yerine gayrimüslim adetinin taklidiyle yılbaşı kutlamak, çok büyük bir vebale neden olur. Allah muhafaza etsin, imani bakımdan çok tehlikeli işlerdir bunlar” dedi.

MÜSLÜMANLAR SORUMSUZ OLMAMALI

Diyanet İşleri eski Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan ise; Müslüman dünyasının durumuna dikkat çekerek, “Müslümanların derdi ile dertlenmeyen onlardan değildir. Bir kanayan yara gördüğü zaman müminin ciğerinin yanması icap eder. Ciğeri yanan biri nasıl eğlenceler yapabilir? Bugün iki saldırı karşısındayız; aşağılık kompleksi ve iman zaafı. Yüce Rabbimiz, Müslümanların rehber olduğunu ve başkalarını taklit etmemesi gerektiğini buyuruyor. Müslümanlar yılbaşını kutlamamalı. Müslümanlar gafil olmamalı” dedi.

“YILBAŞI KUTLAMAK HARAMDIR”

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar da, “Yılbaşı gecesi çam kesip ormanları yok etmek, içki- kumar-fuhuş gibi bir Müslümana yakışmayacak hal ve tavırlar içine girmek günahtır, haramdır. Noel günü ve gecesinde, kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapan küfre girer. Bu geceye ayrı bir önem verilmemelidir. Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeni Akit Gazetesi

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com