Advert
Advert
Advert

İki yıldır uygulanan ve şifre iddialarıyla gündeme oturan YGSnin yerine olgunluk sınavı geliyor!

İki yıldır uygulanan ve şifre iddialarıyla gündeme oturan YGSnin yerine olgunluk sınavı geliyor!
İki yıldır uygulanan ve şifre iddialarıyla gündeme oturan YGSnin yerine olgunluk sınavı geliyor!

İki yıldır uygulanan ve şifre iddialarıyla gündeme oturan YGS kalkıyor. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Yerine olgunluk sınavı geliyor dedi. Öğrenci, önce lise bitirme sınavına, sonra da LYSye girerek üniversiteye yerleşecek

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yusuf Ziya, Akşam Gazetesine yaptığı röportajda yeni sistem ile ilgili bilgi verdi. Özcan, yeni üniversiteye geçiş sisteminden vakıf üniversitelerinin duruma kadar pek çok konuda 1.7 milyon öğrenciyi ve ailelerini ilgilendirecek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

OLGUNLUK SINAVINI GETİRİYORUZ ARTIK TOP, MEBDE

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yusuf Ziya, YGS yerine başka bir sistem düşünüp düşünmediği ile ilgili soruya: Öğrenciler çok yoruluyor, bütün hayatları boyunca bu imtihanları dikkate alarak çalışıyorlar ve bu yüzden müzik, fotoğraf gibi sosyal aktivitelerle hobileri gelişemiyor. İşin özeti yüksek öğretimi talep eden sayı biraz aşağı inerse biz bu sınavları başka şekilde yaparız. Üniversite sınavları o kadar merkeze oturdu ki artık liselerde ders yapılamaz oldu. Ama size söyleyeyim, biz çalışmayı tamamladık, MEBe gönderdik. YGSyi kaldırıp yerine olgunluk sınavını getiriyoruz. Böylece lise bitirme sınavını getirip ortaöğretim başarı puanını da bu sınavın sonucundan alacağız. Bu sınavı MEB yapacak, biz sadece LYS yapacağız. Öğrenciler lise son sınıfta lise bitirme sınavına girecekler bu sınav öğrencinin lisede gördüğü derslerle ilgili olacak. Eğer hazırlıklarımızı yapabilirsek bu sınavda açık uçlu soru da sorabiliriz. İşte o zaman öğrencinin lise eğitimini desteklemiş oluruz. Öğrenciler bu sınavı geçmeden üniversiteye gidemeyecekler. Bu sınavı geçen öğrenciler LYSye katılıp tercih yapabilecekler. Sınavın bize bir faydası da öğrencinin hangi dersten başarılı olduğunu göreceğiz. O zaman belki LYSde de öğrenciyi buna göre yönlendireceğiz. Ama tekrar söyleyeyim bundan sonra top MEBdedir cevabını verdi.

RANDEVULU SİSTEM

Bahsettiğiniz öğrenci sayısının bir belirli limiti var mı? sorusunu ise 

Şu an da yaklaşık 550 bin öğrenci liseden mezun oluyor, yüksek öğretimi talep eden öğrenci sayısı 300 bin civarında olsaydı bugün daha farklı şeylerle uğraşıyor olurduK. İlerleyen zamanda öğrencileri aynı gün sınav yapmayıp randevu sistemiyle sınav yapacağız. Ve bir de IB, SAT gibi sınavlarla da üniversitelere öğrenci alacağız cevabını verdi.

YGS İYİ YÖNETİLEMEDİ

Yusuf Ziya, YGS krizi neden yaşandı? Gerekli zamanda müdahale edebildiniz mi? Ali Demir görevine devam edecek mi? sorusuna ise şu cevabı verdi: Yargı süreci bittiği gün konuşmaya başladık. Karışmak zorundayız çünkü ÖSYMnin müşterisiyiz. Ayrıca öğrenciye özgü soru ve cevap kağıdı isteğimiz dahilinde gelişti. Ali Beyin isteğiyle ilgili değil. Bu medyaya yansımadı. Süreç iyi idare edilemedi. Ali Beyin yeni olması, sistemin zor olması, yeni şifreleme, güvenlik vs. Bilinenin aksine ÖSYMde ki kadro eski, hiç değişmedi. Eğer yeni elemanlarla yeni ekip kurulsaydı belki sorunlar azalabilirdi. ÖSYMnin başkanı görevinin başındadır. Bence ÖSYM bundan sonra Metaksanla devam etmemeli.

Metaksan kadrosunu değiştirmeyecekse Ali Bey tekrar düşünmeli. ÖSYM başkanı olsaydım sorunu tam tespit etmeden basın toplantısı yapmazdım. Eğer yapılan iş kimseye ayrıcalık tanınmamışsa ki yargı da onu söylüyor istifa etmemi gerektirecek bir durum olmazdı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu