Advert
Advert
Advert

İki Guantanamo tutuklusu Almanyaya getirildi

İki Guantanamo tutuklusu Almanyaya getirildi
İki Guantanamo tutuklusu Almanyaya getirildi


Hamburg ve Rheinland-Pfalz eyaletlerine yerleştirilen tutukluların Almanyada kalması için ABDli yetkililerle Berlin hükümeti arasında uzun bir diplomasi trafiği de böylece sonuçlandı.

ABD ordusunun Afganistana girmesinden sonra tutuklayıp Guantanamo Cezaevine gönderdiği Taliban zanlılarının bir bölümü daha serbest bırakıldı. Uzun bir süre dünya gündeminden düşmeyen ve insan hakları örgütlerinin kapatılmasını istediği cezaevindeki tutukluların hangi ülkeye gönderileceği tartışma konusu olmuştu.

ABD hükümeti, 9 yıldır Guantanamo Cezaevinde tutulan zanlıların can güvenliklerinden dolayı kendi ülkelerine gönderememişti. Bunun üzerine Washington, Almanyadan Taliban zanlılarının kabul etmesini istemişti. Berlin-Washington arasındaki diplomasi trafiği sonuç verdi ve iki zanlı bugün Almanyaya getirildi.

BASINA ÇIKMALARI YASAK

Hamburga getirilen Filistinli tutuklu Ayman Muhammad Ahmad, hastahaneye kaldırıldı. Tetkiklerden geçirilecek 34 yaşındaki tutuklunun önümüzdeki günlerde taburcu edilmesi bekleniyor. Ancak her iki tutukluya seyahat sınırlaması getirilerek, ikamet ettikleri eyaletleri terk etmeleri yasaklandı. Ayrıca tutukluların basına çıkma yasağı da getirildi.

Tutukluların Almanyaya kabul edildiğini duyuran İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, bu kişilerin ülkesi bir tehlike teşkil etmeyeceğine belirtmişti. Maiziere konuya ilişkin yaptığı açıklamada Hükümetimiz, Guantanamo varlığını sürekli olarak eleştirmişti ve bu yüzden de tutukluların can güvenliklerini sağlama konusunda üstümüze düşen görevler var görüşünü savunmuştu. Almanya, iki tutukluklu dışında şimdilik Guantanamodan başka tutuklu kabul etmeyecek.

ABDye yönelik 11 Eylül saldırılarından sonra her hangi bir yargılanma yapılmadan 780 zanlı, Guantanamo Cezaevine gönderilmişti. Dünya kamuoyunun sert eleştirilerine maruz kalan ABD hükümeti, tutukluların çoğunu serbest bıraktı. Cezaevinde şu anda 180 tutuklu bulunuyor.

anf


Etiketler:  Almanya Guantanamo Afganistan ABD Taliban  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu