Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem İki dil muhtırası için askere suç duyurusu

İki dil muhtırası için askere suç duyurusu

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2010 Pazartesi 22:52
İki dil muhtırası için askere suç duyurusu

Yerel yönetimlerin, Türkçenin yanı sıra Kürtçeyi de ikinci dil olarak kullanma tartışmalarına Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yayımladığı bildiri ile müdahalede bulunması suç duyurusu konusu oldu.

Bir grup aydın, Genelkurmay Başkanlığı açıklamasıyla Askeri Ceza Yasası’nın 148. maddesinin ihlal edildiği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Genelkurmay’ın muhtıra niteliği taşıyan bildirisini protesto etmek amacıyla bir imza kampanyası da başlatıldı. Protesto etkinliğine imzalarıyla katılmak isteyenlerin www.genelkurmayasucduyurusu.org  internet sitesine girmeleri öneriliyor.
 
Ahmet İnsel, Ali Bayramoğlu, Aydın Engin, Baskın Oran, Cengiz Aktar, Cengiz Alğan, Gencay Gürsoy’ın imzalarını taşıyan suç duyurusunda aynen şöyle deniliyor:
 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına
ANKARA      
 
17/12/2010 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde siyasi alana ve topluma yönelik olarak Genelkurmay Başkanı’nın bilgisi dahilinde olduğu anlaşılan  bir bildiri yayımlanmıştır.

Söz konusu bildiride tartışılması ve çözümü tamamen siyasetin görev alanına giren resmi dil ve dilin toplumsal kullanımı konularında tehdit edici  bir üslupla siyasi beyan ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. Elinde silah bulunan bir kurumun amiri, siyaseti çözüm yeri olmaktan çıkaracak  ayrıca toplumun ve bireylerin ifade özgürlüğünü yok edecek sonuçlara yol açabilecek bu beyanlarıyla kendisine kanunla verilmiş olan görev ve yetkilerin dışına çıkmıştır.

Askeri şahısların siyasi amaçla nutuk söylemeleri, demeç vermeleri, yazı yazmaları ve telkinde bulunmaları, siyasi beyanname hazırlamaları, bunları yayın organlarına ulaştırmaları  Askeri Ceza Kanununun 148. maddesinin C ve E bentlerinde suç olarak düzenlenmiştir.

Yukarıda belirtilen nedenlerle Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Işık Koşaner hakkında suç duyurusunda bulunur, söz konusu görevli hakkında bildirideki  beyanlarına  ilişkin olarak Anayasanın 148. maddesinin 7. ve 8. fıkralarındaki yetkilendirme gereği  soruşturma açılmasını  arz ve talep ederiz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

HAC kuraları ne zaman çekilecek? tarih belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com