Advert
Advert
Advert

İki asırlık tarihi eserler öğrencilerle "hayat" buluyor

İki asırlık tarihi eserler öğrencilerle
İki asırlık tarihi eserler öğrencilerle

Batman Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü öğrencileri, kendilerine gelen 300’den fazla yaklaşık iki asırlık tarihi eserleri restorasyon yaparak sergiye açtı.

 

Bölümde çalışan yaklaşık 192 öğrenci, Batman ve ilçelerden, çevre illerden ve köylerden kendilerine getirilen organik, yazma eser, metal ve cam, ahşap, mozaik, seramik ve analiz gibi yaklaşık iki asırlık tarihi eserleri laboratuarlarda restore ediyor. Öğrenciler, restore ettikleri eserleri, halkın görebilmesi için sergiye açıyor.

 

Yaptıkları çalışmalar hakkında İlke Haber Ajansı’na bilgi veren Üniversitenin Öğretim Görevlisi Azeri Raksana Hasanova, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü’nde 2013-2014 yılı çerçevesinde 129 öğrencinin eğitim aldığını belirterek, “Bu tarihi eserlerin eğitimleri 6 bölümden oluşan laboratuarlarda yapılmaktadır. Bizim laboratuarlara bu bölgemizde olan köy ve ilçelerden topladığımız etnografik ve arkeoloji eserleri öğrencilerimiz toplayarak laboratuarlara getiriyor. Burada ilk önce analizler yapıyoruz ve analizden başlayarak eserlerin dönemleri belirleniyor. Eserlerin yaşları belirlendikten sonra teknik onarım aşamasına geçiyoruz. Bunlara kimyasal, mekanik temizlenmeler yapılıyor ve son konservasyon aşamasından sonra işlemlerimizi tamamlıyoruz.” dedi.

 

Bölgeden ve ülkedeki bazı illerden eserleri topladıklarını ve restoresini yaptıklarını ifade eden Hasanova, “2013-2014 eğitim yılı içerisinde 400’e yakın etnografik eser Batman Üniversitesi bölümü olarak toplandı. Kozluk’tan, Hasankeyf, Hatay’dan, Hakkâri’den, Diyarbakır’dan, Mardin’den, Trabzon, İstanbul gibi illerden eserler toplanılarak geldi ve laboratuarımızda 30’a yakın öğrencimizle 6 ay süresince eserlerin restorasyon çalışmaları yaptırıldıktan sonra bir sergiyle ziyaretçilerimize sunuldu. Bu eserlerimizin en eskilerinden ahşap sandıklarımız 100 yıllık, halı ve kilimlerimiz 150 yıllık ve en çok sergimize ün veren 150-160 yıllık Osmanlı tapuları onarılarak sergide ziyaretçilerimize sunuldu.” diye konuştu.   (M.Fatih Akgül - İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır