Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi İhracatta Yakın ve Ortadoğu öne çıktı

İhracatta Yakın ve Ortadoğu öne çıktı

TÜİK toplam ihracatın yüzde 23,4'ü Yakın ve Ortadoğu ülkelerine yapıldığını açıkladı. Mikro ölçekli girişimlerde bu oran yüzde 35 olarak gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2014 Salı 14:13
İhracatta Yakın ve Ortadoğu öne çıktı

 TÜİK toplam ihracatın yüzde 23,4’ü Yakın ve Ortadoğu ülkelerine yapıldığını açıkladı. Mikro ölçekli girişimlerde bu oran yüzde 35 olarak gerçekleşti. AB ülkelerine yapılan ihracatın toplam ihracat içindeki payı yüzde 41,5, mikro ölçekli girişimlerin ihracatı içindeki payı ise yüzde 32,5 oldu.

İthalatta ise mikro ölçekli girişimlerin Diğer Asya bölgesinde öne çıktıkları görüldü. Toplam ithalatın yüzde21,7’si Diğer Asya ülkelerinden yapılırken bu oran mikro ölçekli girişimlerde yüzde 35,9 oldu.

Mikro ölçekli girişimlerin ihracatının yüzde 16,5’i giyim eşyası, yüzde 15,3’ü tekstil ürünleri ve yüzde 13,5’i ana metal sanayii ürünlerinden oluştu. Toplam tekstil ürünleri ihracatının yüzde34,5’i, giyim eşyası ihracatının yüzde 28,9’u ve ana metal sanayii ürünlerinin yüzde 20,9’u mikro ölçekli girişimler tarafından yapıldı.

Mikro ölçekli girişimlerin ithalatında en yüksek payı alan ürün grupları ise ana metal ürünleri yüzde15,8, kimyasallar ve kimyasal ürünler yüzde15,7 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipmanlar yüzde9,7 oldu.

Yakın ve Ortadoğu Ülke Grubu; Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Lübnan, Suriye, Irak, İran, İsrail, Filistin, Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Katar, BAE, Yemen ve Umman’ı kapsamaktadır. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com