Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye İHL Mezun Dernekleri Çalıştayı Gerçekleşti

İHL Mezun Dernekleri Çalıştayı Gerçekleşti

Şanlıurfa İmam-Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (ŞANİMDER), ÖNDER İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneğinin düzenlediği mezun dernekler çalıştayına katıldı.

Giriş Tarihi: 8 Haziran 2012 Cuma 18:06
İHL Mezun Dernekleri Çalıştayı Gerçekleşti

Şanlıurfa’yı temsilen ŞANİMDER Genel Sekreteri Bekir Engül’ün katıldığı Bursa İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (BİHMED) ev sahipliğindeki çalıştay, Bursa Uludağ’da 150 dernek başkanı ve temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirildi.
ÖNDER Yönetim Kurulu Üyeleri, Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, ÖNDER eski  başkanı İbrahim Solmaz, Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, Bursa Belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ın da katıldığı program üç gün sürdü.
Katıldığı çalıştay hakkında bir değerlendirme yapan Bekir Engül, sonuç bildirgesinde de yer alan e-kayıt sistemindeki İmam Hatiplere de kayıt imkanı tanınmasının çok önemli olduğuna dikkat çekerek, ÖNDER’in eskisine göre çok daha büyüdüğünü ve güçlendiğini anlattı.
Engül, “ÖNDER artık büyümüş ve güçlenmiştir. Bu zamana kadar önemli hizmetler yapılmıştır. Ancak bundan sonraki sorumluluğu her zamankinden daha fazladır. ÖNDER yeni bir eşiktedir ve yeni bir gelecek vizyonuna ihtiyaç vardır” diye konuştu.

İŞTE ÇALIŞTAY SONUÇ BİLDİRGESİ
1- ÖNDER Genel Merkezi her açıdan kurumsallaşmalı, tüm dernekler ÖNDER’in gücünü hissetmeli ve topluma da hissettirmelidir. Eğer böyle yapılırsa daha etkin ve başarılı bir çalışma yapılmış olacaktır.
2- ÖNDER’in genel merkezi ile ilgili koordinasyonun daha iyi olması için bölge bazında ÖNDER temsilcisi oluşturulmalı ve bu temsilciler de mevcut dernek başkanları arasından dönüşümlü olarak seçilmelidir.
3- İmam-Hatip Dernekleri lokal olarak bulundukları il ve ilçe gündemini, genel olarak ülke gündemini iyi takip etmeli, gündem konusunda camianın görüşünü geniş katılımlı olarak basın toplantısı, basın açıklamaları, yazılı veya görsel basın aracılığı ile kamuoyuna duyurmalıdır.
4- Dernek yönetimleri oluşturulurken, oluşan yönetimin cemaatler, sendikalar ve partiler üstü olmasına son derece dikkat edilmeli, hiçbir cemaate veya partiye angaje olduğu imajı verilmemelidir.
5- Mezunlarımızdan yetenekli arkadaşların, beceri ve ilgi alanlarına göre çeşitli STK’larda görev alması teşvik edilmelidir.
6- İmam Hatip Okul Aile Birliklerine mezun dernekleri temsilci vermeli, okullarla daima irtibat halinde olunmalı, müdür ve idarecilerle koordineli çalışılmalıdır.
7- Öğrencilere ve mezunlara oryantasyon eğitimi verilmelidir.
8- Özellikle tüm okullarda Kuran-ı Kerim öğretmenleri özenle seçilmeli bu konuda gelişecek olumsuz durumlara karşın önlem alınmalı, yapılan çalışmalarla ilgili öğrencilere İmam Hatip şuuru verilmelidir.

İHL’LERİN ÖZENDİRİLMESİ İÇİN NELER YAPILABİLİR?
9- SBS’den yüksek puan alan öğrencilere burs verilmeli, İmam Hatip Liselerinin özendirilmesi için sene sonu mezuniyet merasimleri yapılmalı, başarılı öğrenciler ödüllendirilmelidir. Başarılı öğrencilere ve yetersiz öğrencilere takviye kursları açılmalıdır.10- Okullarımızın tanıtılması için broşür, CD, web çalışmaları yapılmalıdır. Yeni gelen öğrencilerimize motivasyon çalışmaları yapılmalı, derneklerimiz tarafından kreşler ve yaz okulları açılmalıdır.
11-  Okullarda sosyal faaliyetlere ağırlık verilmelidir. 

DERNEKLERİN FİNANS SORUNU
12- ÖNDER’in ve mezun derneklerinin finans ihtiyaçlarının giderilmesi için üye aidatı ve bağışlar konusunda çalışmalar yapılmalı, bu anlamda zekât, fitre ve sadaka fonları değerlendirilmeli, dernek yardım kutusu oluşturulmalıdır.
13- Proje bazlı çalışmalar yapılmalı ve yapılan faaliyetler mutlaka projelendirilmelidir. Bu anlamda önemli fonlar araştırılmalı, AB, TÜBİTAK, Kalkınma Ajansı, kamu kurum ve kuruluşları ayrıca tüm sivil kuruluşlar tarafından verilen fonlar değerlendirilmelidir.
14- AB, TÜBİTAK ve Kalkınma Ajansı’dan geçmiş ve uygulanmış projeler, örnek olarak mezun dernekleri ile paylaşılmalıdır.
15- Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün bütçesi mutlaka artırılmalıdır.

BÖLGE TOPLANTILARI YERİNE ÇALIŞTAY MODELİ
16- Derneklerle bundan sonraki yeni yapılanmamız bölge koordinatörleri ile yürütüleceğinden, Türkiye genelinde 18 tane bölgede 18 tane koordinatör belirlenerek dönüşümlü koordinatörlük sistemi benimsendiği camiamıza duyurulmalıdır.
17- ÖNDER’in davetine dernek başkanları mutlaka icabet etmeli, eğer gelemiyorsa temsilcisini göndermeli, hiç katılmayan derneklerden sebebi sorulmalıdır.
18-  İller bazında bölge toplantıları küçültülerek yapılmalı, Önder’in mutlaka bölge sorumluları tespit edilmelidir. Bölge sorumluları bölgedeki illerin dernek başkanlarından seçilmelidir.

MEZUN DERNEKLERİNİN GENEL PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
19-  Mezun dernekleri yeniden yapılanmalı ve önemli çalışmalar için komisyonlar oluşturulmalıdır. Okullarda öğretmenlerin kaliteli eğitim vermeleri için gerekli tedbirler alınmalı, tayinlerde meslek lisesi öğretmenlerine öncelik verilmelidir.
20-  Kurumlar arası problemler, nitelikli okul ve mezun dernekleri yöneticileri tarafından ortadan kaldırılmalıdır. Genç mezunların dernek programlarına dâhil edilme formülleri oluşturulmalıdır. Ortak sosyal medya çalışmaları yapılmalı, web sitesi oluşturulmalı ve bu yöndeki eksiklikler giderilmelidir.
21-  Okullarımızın fiziki problemlerine il milli eğitim yöneticileri sahip çıkmalı, ilgisiz kalanlara yaptırım uygulanma şekilleri derneklere aktarılmalıdır.
22-  İdealist öğretmenleri dernek çalışmalarına katmak suretiyle okuldaki eğitim kalitesini arttırmak için çalışmalar yapılmalıdır. Mezun derneklerinin cami imamları ile işbirliği yapmaları sağlanarak gerek İHL öğrencileri gerekse diğer gençlerimizin dini ahlaki eğitim ve gelişimine katkı sağlanmalıdır. Mezun dernekleri kanalı ile konferans panel seminer ve benzeri programlarla muhtelif konularda çalışmalar yapılmalı, halk ve öğrenciler bilgilendirilmelidir.
23-  Mezun Derneği olarak paydaşlarımızla birlikte kültürel geziler, yarışmalar gibi çeşitli aktiviteler gerçekleştirilmeli, mezun dernekleri tarafından takviye ve üniversite hazırlık kursları yapılmalıdır. Kuran-ı anlama ve İslamî duyarlılık kazandırma noktasında umuma açık teşvik edici seminerler ve yarışmalar düzenlenmelidir.
24-  Mezun derneklerimizin yaz kampı projesi kapsamında farklı illerde okul idaresi, sınıf öğretmenleri ve okul aile birliği başkanları ile sınıf başkanı öğrencilerden müteşekkil bir komisyonla her ay düzenli olarak öğrenci sorunlarının konuşulduğu toplantılar yapılmalıdır. Kariyer günleri düzenlenerek mezunlar öğrenciler bir araya getirilmelidir.
25-  Okul Mezun Dernekleri gezi programları tertiplemeli, konferanslar düzenlemeli, öğrencilerin eğitimi için okul müdürleriyle planlamalar yapılmalıdır.
26- Her mezun derneği bir spor kulübü kurarak gençleri bir araya getirmeli ve eğitilmelerine katkı sağlanmalıdır.
27- e-kayıt sisteminde İmam Hatip Okullarına da yer verilmelidir.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com