Reklamı Geç
Advert
Advert

İHH Vakfı'ndan Suriyeli Multeciler 5000 Soba

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesindeki 20 bin kişilik çadır kente İHH İnsani Yardım Vakfı 5.000 adet elektrikli ısıtıcı yardımı yaptı.

İHH Vakfı'ndan Suriyeli Multeciler 5000 Soba
İHH Vakfı'ndan Suriyeli Multeciler 5000 Soba

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İHH İl Temsilcisi Behçet Atila şunları söyledi; “Kış mevsimi olması hasebiyle mülteci misafirlerimizin ısınma ihtiyaçlarının giderilmesi için vakfımızın iki kamyonla gönderdiği piyasa değeri 132.500 TL olan 5.000 adet elektrikli ısıtcıyı Ceylanpınar’daki kapmta kamp yetkililerine teslim Ettik. Suriyelilerin kaldığı diğer mülteci kamplarla ilgili olarak başka çalışmalarımız da sürüyor. Neticelenince kamuoyuyla paylaşacağız. İHH İnsani yardım Vakfı olarak; Suriye’de, Türkiye’de ve diğer ülkelere sığınan Suriyelilere yardımlarımız sürmektedir” dedi .
Atila açıklamalarını şöyle sürdürdü;
Suriye’de Savaş, Açlık ve Kış Soğuğu
20 aydır devam eden olaylar sebebiyle Suriye halkı oldukça zor günler yaşıyor. Şehirlerin bombalanması ile halkın büyük bölümü evlerini terk ederek başka şehirlere ve ülkelere göç etmek zorunda kaldı.
Kasım 2012 itibarıyla Suriye’de durum tablosu
(Bu veriler sürekli değişmektedir, ayrıca mevcut rakamlar sadece kayıt altına alınan bilgileri göstermektedir)
Katledilen insan sayısı: 47.000, Katledilen çocuk sayısı: 2.148, Yaralı sayısı: 250.000, Tutuklu sayısı: 400.000
Kayıp sayısı: 100.000, Yerinden edilenler (Suriye içinde): 2.500.000, Yerinden edilenler (Suriye dışına gidenler): 600.000
10 milyon insan açlık tehlikesi yaşıyor
Ülke içerisinde 3 milyon kişi evlerini terk etti, ticaret hayatı durma noktasına geldi, hayvancılık ve tarım büyük oranda zarar gördü. Bu sebeple Suriye genelinde 10 milyon insan açlık tehlikesi ile karşı karşıya. Suriyeli mülteciler Türkiye sınırındaki çadırlarda, elverişsiz koşullarda, yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Kış mevsimi nedeniyle çadırlardaki insanlar ciddi sağlık ve barınma problemleri ile karşı karşıya. Bu nedenle Suriyeli mültecilerin koşullarının iyileştirilmesi için acil önlemler alınması gerekiyor. Mülteci sayısı her geçen gün hızla artarken, yetersiz kalan kamplarda gıda ve diğer ihtiyaçlar da maalesef yeterince karşılanamıyor. Pek çok yerde un bulunamadığından fırınlar hizmet vermiyor. En fazla ihtiyaç duyulan temel gıda malzemeleri; “un”, “şeker”, “pirinç”, “bulgur”, “yağ”.

Kilis sınırındaki Babusselam Kampı’nda kalan mültecilerin durumu da gittikçe kötüleşiyor. Havaların soğumaya başlamasından en çok etkilenenler ise çocuklar ve yaşlılar. Kışın gelmesi ile naylon çadırlarda yaşayan mülteciler arasında salgın hastalıkların baş göstermesi an meselesi. Mülteciler için acil olarak gıda, battaniye ve çocuklar için kışlık mont, çizme ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Kış yardımları kapsamındaki en acil ihtiyaçlar ise, “Çadır”, “Battaniye”, “Elektrikli ısıtıcı”, “Kadın iç çamaşır seti, “Çocuk iç çamaşır seti”, “Kadınlar için içlik, “Çocuklar için içlik”, “Kaban”, “Mont”, “Ayakkabı”, “Bot”, “Şapka”, “Bere”, “Eldiven” ve “Çorap”

Olayların başladığı ilk günden itibaren hem Suriye içerisinde hem de Suriyelilerin sığındığı ülkelerde mültecilere yönelik yardım organizasyonları yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Acil yardımlar, sağlık ve sosyal yardımlar üzerine yoğunlaşan İHH’nın mülteci kamplarındaki çalışmaları son birkaç aylık dönemde hız kazanmış durumda. İHH Ekipleri ilk etapta acil kriz durumunun giderilmesine yönelik acil gıda yardımı ve sağlık çalışmaları gerçekleştiriyor. Bölgedeki insani kriz uzun soluklu bir çalışma programı gerektirdiğinden Suriye halkının kendilerine uzanacak yardım eline ihtiyacı var, çocuklar açlık ve hastalıkla yüz yüze. Bizler halkımızın duyarlılığıyla ve dayanışma ruhuyla, herkesi mazlum Suriye halkına yardıma çağırıyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Otopark Sorununa Kalıcı Çözüm
Otopark Sorununa Kalıcı Çözüm
Urfa'da 23 Nisan'ı ranta çevirdiler iddiası
Urfa'da 23 Nisan'ı ranta çevirdiler iddiası