Advert
Advert
Advert

İHD, Ziyaeddin Akbulut'a verilen ödüle tepki gösterdi

İHD Şanlıurfa şubesi Ahmet Bahçıvan iş merkezi önünde “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” basın açıklaması gerçekleştirdi.

İHD, Ziyaeddin Akbulut'a verilen ödüle tepki gösterdi
İHD, Ziyaeddin Akbulut'a verilen ödüle tepki gösterdi

Yapılan basın açıklamasına BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici İHD Şanlıurfa Şube başkanı Cemal Babaoğlu ve çok sayıda İHD üyesi katıldı.

Basın açıklamasını yapan İHD Şanlıurfa şube başkanı Cemal Babaoğlu 4 Eylül’de Siverek’te ortaya çıkan toplu mezarda bulunan isimsiz kahramanlara adadıklarını vurgulayarak şunları söyledi “1997 yılında İstanbul Galatasaray meydanında haykıran “cumartesi anneleri” olarak bilinen mağdur yakınları,iktidarların baskısına ve engellemelerine karşı, gözaltında kaybetmeleri kamuoyuna duyurmayı başardılar.

2000 yılından sonra İHD genel merkezinin kararıyla, kayıp ve faili belli cinayetler işleyen yetkilileri yargıya çıkarılana kadar,düzenli olarak her cumartesi basın açıklaması kararı alındı.İHD, devlete leke getiren bu insanlık dışı gözaltında kaybedilen kişilerin akıbetinin aydınlatılması için her hafta mevcut iktidara çağrılar yapıyor. İHD , kayıpların bulunması ile ilgili yaptığı her açıklamada ,yetkili merciler susuyor , yada iddiaları inkar ederek geçiştiriyor.4 Eylül tarihinde Siverek’te ortaya çıkan toplu mezarlar bir yerde susan ve kayıpları gerçeğini inkar eden yetkililere de cevaptır.Burada çıkan insan kemikleri haykırıyor ;bu karanlık olayları aydınlatın,sorumluları yargılayın, yargılayın ki bir daha devlete leke getiren uygulamalar olmasın.

 

Biz İHD olarak ve mağdur aileler ile birlikte Siverek savcılığına suç duyurusunda bulunduk.Burada ortaya toplu mezarın titizlikle incelenmesini,etkin soruşturma yürütmesini ve sorumluların yargılanmasını talep ediyoruz.Yargılanmasını istediklerimizden biri, dönemim valisi Ziyaeddin Akbulut’tur.Akbulut hakkında 25 ailenin ifadesi vardır,böyle bir dönemde Akbulut’a ödül verilmesi manidardır,bu ödül biz insan hakları savunucularını ve mağdur aileleri de derinden üzmüştür.

 

Barışın ve diyalog taleplerinin yükseldiği günümüzde,sürece inat edilircesine yargılanması gereken kişilere ödül verilmesini provokasyon olarak görüyoruz.Halkıyla inatlaşan bir yönetimin başarısı nerde görülmüştür.Devletin imkanlarını kullanarak yargıyı çalışamaz hale getirip, toplumu baskı kıskacına alarak ya bendensin ya da değilsin ikileminde değerlendirmek toplumlara hep acı getirmiştir.Bir an evvel bu diktatör emellerinizden vazgeçmenizi öneriyoruz.

 

Halkından istem ve taleplerini dikkate almak demokrasi teamüllerin gereğidir. İnatlaşarak değil diyalog kurularak empati geliştirerek sorunlar çözülür. Bu çerçevede hükümete sesleniyoruz;elimizde belgesi olan görevini kötüye kullananları korumaktan vazgeçin,yargıyı kendi mecrasında işlemesini sağlayın.Hukuku işletin ki hukuksuzluğa maruz kalmayın.” Diyerek sözlerini tamamladı.

 

Yapılan basın açıklamasından sonra grup oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

Kaynak: Kanalurfa

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
 Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!
Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!