Advert
Advert

Hz.Muhammed'in katiplerinden Hanzale el-katib'in kabri Urfa'da bulundu

Şanlıurfa'nın Beykapı Mahallesinde eski bir evde Hz. Peygamber'in vahiy katiplerinden Hanzale el-katib'in kabri bulundu.

Hz.Muhammed'in katiplerinden Hanzale el-katib'in kabri Urfa'da bulundu
Hz.Muhammed'in katiplerinden Hanzale el-katib'in kabri Urfa'da bulundu

Şanlıurfa'nın Beykapı Mahallesinde eski bir evde 1210 yıllık  tarihi mezar bulundu. Şanlurfa'da bulunan bu mezar 1210 yıllık ve en eski islami kitabeye sahip bir mezar olduğu söyleniyor.

Şanlıurfa'nın Beykapı Mahallesinde bulunan bu mezar Hz. Muhammed Peygamber'in vahiy katiplerinden Hanzale el-katib mezarı olduğu iddia edildi. 

Harran Üniversitesi İslam Tarihi ve Sanatları bölüm başkanı Prof. Dr. Kasım ŞULUL'un çalışmları sonucunda ortaya çıkan bu kabir'de Büyük Selçuklulara ait kitabelere rastalndı.

Kitabede yazılan yazıların çözümü:
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته 
Urfa'da en eski mahalle olan Beykapısı'nda Büyük Selçuklulara tarhlenen bir mezarlık bulundu. 

Bir kitabenin çözümü ve değerlendirme:
"مدينة رها المحروصة في جماد الاخر سنة سبعين وماة رحم الله من قرا عليه"
"Korunmuş Urfa şehrinde Cemaziyelahir sene 170'e (Kasım 786. Abbasi devletinin kuruluşunun ilk elli yılında) vefat etti kim ona okursa Allah ona rahmet etsin".
Hat ustaları kitabnin konusu ile kitabenin yazılış tarihinin farklı olduğunu söylüyor. Kitabe yazılan kişi: Cemaziyelahir 170'te (Kasım 786) vefat etmiş kabri 11. yüzyılda restore edilirken bu kitabe yazılmış. Kitabe celi sülüs yazı rumi tezyin: bu tarz yazılar da miladi 11. yüzyıla tarihleniyor

URFANIN HER YERİ TARİHİ BİR BELGE..
Harran Üniversitesi İslam Tarihi ve Sanatları bölüm başkanı Prof. Dr. Kasım ŞULUL'un çalışmları sonucunda  Beykapısında bir evde bulunan tarihi mezar, Prof Şulul ve Şanlıurfa Kültürel Mirası Koruma Derneği  başkanı  Ugur Beyazgül'ün girişimleriyle Kültür Bakanlığı el koydu. müze kitabeleri korumaya aldı...

 

Şanlıurfa Beykapı Mahallesi Harran Üniversitesi İslam Tarihi ve Sanatları bölüm başkanı Prof. Dr. Kasım ŞULUL Şanlıurfa Kültürel Mirası Koruma Derneği başkan Ugur Beyazgül
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Urfalı cahil...     2016-03-09 Bu kazıyı kim nasıl yapmış? kazı kaçak. bir de hicri 170'ci senesinde hangi katip yaşıyordu da kim karar verdi Hanzale el-katib olduğuna? urfa berdan berdan olmuş. her önüne gelen her şeyi yapıyor. kaçak kazı. yalan beyan ve medyada sayfa sayfa yazıyor
NECMİ KILIÇAL     2016-03-09 EVET GÜZEL BİR ÇALIŞMA SONUCU BULUNMUŞ OLABİLİR URFA İÇİN BANA GÖRE BÜYÜK BİR KAZANIM ÇÜNKÜ TÜRKİYE'DE 2 SAHABİ'NİN YERİ KESİN DİĞERLERİ İÇİN ALLAHU ALEM DENİLİR (İSTANBUL'DA EBU EYYUBEL ENSARİ. ADIYAMAN SAMSAT'TA SAFVAN BİN MUATTAL R.A) BU KABİR BİR SAHABİ KABRİ İSE TÜRKİYE'DEKİ YERİ KESİN OLAN 3. SAHABİ OLMUŞ OLUR DÜŞÜNÜN YANI BAŞINIZDA RESULULLAH'IN BİR SAHBESİ'NİN KABRİ VAR O ŞEHİR'E DAHA FAZLA KIYMET KATAR (29- Resulullah (s.a.v.) buyuruyor ki "Kıyamet günü Sahabelerim, öldükleri yerlerde dirilecek ve orada bulunan insanların önderi ve nu­ru olacaklardır."[54])
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye kodlarına dönüyor! Milli İlaç için geri sayım...
Türkiye kodlarına dönüyor! Milli İlaç için geri sayım...
Urfa'ya hasta ziyaretine gelen kişiyi kan davalıları öldürdü öldürüldü
Urfa'ya hasta ziyaretine gelen kişiyi kan davalıları öldürdü öldürüldü