Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Hz. İbrahim'in Beldesi Ş.urfa

Hz. İbrahim'in Beldesi Ş.urfa

Giriş Tarihi: 2 Şubat 2010 Salı 15:48
Hz. İbrahim'in Beldesi Ş.urfa

Şair Nabi Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta Prof. Dr. Şirazi, tefsir ve tarih kitaplarının ortak görüşüne göre Hz. İbrahim'in Harran'a hicret ettiğini ve bir süre Harran'da kalarak sonra da Şam'a hicret ettiğini belirtti. Prof. Dr. Şirazi, "Harran, İbrahim'in kardeşi ve Lut'un babasıdır ve Harran şehrini inşaa eden kişidir. Bu nedenle o şehre Harran ismi verilmiştir. Bazı tarihçilere göre de Hz. İbrahim ve yeğeni Lut Urfa'da doğmuştur ve buradan Ur Şehri'ne gitmiştir. Burada birçok kaynakta belirtildiği üzere Hz. İbrahim'in putperestlerle mücadelesi, putları kırması, ateşe atılması Urfa'da gerçekleşmiştir. Yine birçok kayda değer kaynakta Harran ve Urfa o dönemki putperestlerin merkezidir ki bu nedenle Hz. İbrahim'in burada bu mücadeleyi verdiği de gerçeğin diğer bir boyutudur. Yine Kur'an'da belirtildiği üzere "Ateşin serin ve selamet" olduğu ve Hz. İbrahim'in Sara ile evlendiği yer de Urfa'dır. Yine İslam tarihinde muteber olarak gösterilen birçok kaynakta, Hz. Eyyub'e Harran Peygamberi denir ve Hz. Eyyub'un hastalandıktan sonra Urfa'da bir mağarada kalıp sabrettiği ve şifa bulduğu ifade edilmektedir" dedi.

Konferansın sonunda Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Prof. Dr. Şirazi'ye plaket vererek, "Hocamızın şehrimize gelmiş olmasından dolayı kendisine teşekkür ederiz. Değerli fikirlerinden istifade etmek için ve aktardığı konular şehrimizle direkt ilgili olması hasebiyle kendilerini şehrimize davet ettik. Bizler Hz. İbrahim'in beldesinde bulunuyor olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Hocamızın bu tezini inşallah ileriki zamanlarda kitap haline getirmeyi ve yayınlamayı düşünüyoruz" dedi. Konferansa Vali Okutan ile birlikte, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Vali Yrd. Yıldıray Malğaç, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar ve birçok izleyici katıldı.

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com