Advert
Advert
Advert

Hz. Hüseyin ve yarenleri Taşlıçay'da anıldı

Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve beraberindekilerin Kerbela'da şehit edilişinin bin 376'ncı yılında, Ağrı'nın Taşlıçay ilçesinde anma töreni düzenlendi

Hz. Hüseyin ve yarenleri Taşlıçay'da anıldı
Hz. Hüseyin ve yarenleri Taşlıçay'da anıldı

Ağrı'da Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin Kerbela'da şehit edilişinin bin 376'ncı yılı nedeniyle anma etkinliği düzenlendi.

Programa Ağrı Valisi Musa Işın, vali yardımcıları, Taşlıçay İlçesi Belediye Başkanı, İl Müftüsü İbrahim Gemici, Mustazaflar Cemiyeti Ağrı Şubesi Başkanı M. Ali Ortaç ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Taşlıçay ilçesindeki Ehlibeyt Camisi'nde düzenlenen törende, Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin şehit edilmeleri  gözyaşlarıyla anıldı.

Program Şeyh  Hüseyin Bocuk'un okuduğu Kur’an tilaveti ve ardından yaptığı açılış konuşması ile başladı.

Programa katılan Ağrı Valisi Musa Işın, burada yaptığı  konuşmada, Hz. Hüseyin'i şehit eden canilerin, olayın geldiği günden bu yana Müslümanlarca lanetlendiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Hazreti Hüseyin'in gayesi, Resulullah'ın sünnetini getirmekti. Hazreti Hüseyin saltanat için değil, Kur'an'ın harfiyen yaşanması, İslam'ın tam manasıyla Peygamber Efendimizin çizdiği yolda yaşanması için mücadele etmiştir. Ve bizler Hz. Hüseyni takip etmeli onu yaşamalıyız. Gönlümüzde onu yaşatmalıyız. Kim ki Ehl-i beyti severse iman üzerine, kim ki sevmezse küfür üzerine ahrete gider. Cenab-ı Allah, bizi Peygamber Efendimize ve Hazreti Hüseyin'e komşu eylesin."

Programda İl Müftüsü İbrahim Gemici de kısa bir konuşma yaptı.

Daha sonra Mustazaflar Cemiyeti Ağrı Şubesi Başkanı M. Ali Ortaç, günün anlam ve önemi yaptığı  konuşmada, "Hz. Hüsyin sorumluluğunu yerine getirdi. Bizler de Hz. Hüseyin ve yarenleri gibi İslam'ı yaşamak ve yaşatmak adına sorumluluğumuzu  yerine getirmemiz lazım. Bugünde sadece erkekler değil, bacılarımız, annelerimiz, ablalarımız da, Hz. Zeyneb-i Kübra gibi bu dine karşı sorumluluklarını yerine getirmeleri lazım. İdarecilerimiz vatandaşlara Allah'ın emirlerini tavsiye etseler, kolaylaştırsalar ve hayır yollarını açsalar, hiç şüphesiz ebediyen hayırla anılacaklar. Hiç şüphesiz Hüseynilerden olacaklar. Allah muhafaza Allah’ın emirleri yasaklansa, hayasızlık ve iffetsizliğin önüne geçilmezse, onlar da Yezid gibi maalesef kötü anılacaklar." şeklinde konuştu.

Ehlibeyt Camisi Derneğince verilen yemeğin ardından, "Deste" grubunun seslendirdiği ilahilere katılımcılar da eşlik etti.  (Ömer Adıgüzel - İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu