Advert
Advert
Advert

HYAP'dan Kürtlere yönelik saldırılara sert tepki

Batı illerinde Kürtlere yapılan saldırılar nedeniyle bir açıklamada bulunan Her Yerde Adalet Platformu(HYAP), yaşanan bu saldırıların kabul edilemez olduğunu belirterek gelişmeler karşısında sağduyulu olunması çağrısında bulundu.

HYAP'dan Kürtlere yönelik saldırılara sert tepki
HYAP'dan Kürtlere yönelik saldırılara sert tepki

Son günlerde bazı batı illerinde Kürt oldukları gerekçesiyle bazı işçi ve esnafa saldırılmış, yaşanan olaylarla da hayatını kaybedenler olmuştu.

Yapılan saldırılara sert tepki gösteren ve bu saldırıların kabul edilemez olduğunun altını çizen Her Yerde Adalet Platformu (HYAP) Genel Başkanı Av. Özkan Öztürk, yayımladığı yazılı bir açıklama ile sağduyu çağrısında bulundu.

Batı şehirlerinde ikamet eden Müslüman Kürt halkının sırf etnik mensubiyetlerinden dolayı menfi saldırılara maruz kalmalarının kabul edilemez bir durum olduğunu belirten Öztürk, sırf Kürt oldukları gerekçesiyle insanların saldırıya uğrayarak mal ve can güvenliklerinin tehlikeye atılmasının önüne geçilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Sokak eylemlerinde cereyan eden olayları örgütün ekmeğine yağ sürdüğünü söyleyen Öztürk, bu tip sokak olayları ve gerçekleştirilen menfi eylemlerin küresel oyun kurucularının, örgütlerin ekmeğine yağ sürdüğünün altını çizdi.

Doğu ve Güneydoğu’da Müslüman Kürtlerin baskı tehditlere rağmen sağduyulu davrandığına işaret eden Öztürk, “Batıda yaşayan Türkler Kürt kardeşlerimizin üzerine kışkırtılmak istenmektedir. Bu kışkırtma ile ülke iç karışıklık ve iç savaş ortamına çekilmek istenmektedir. Oynanmak istenen oyun budur. Gün şimdi daha fazla bir olma ve birlik olma günüdür. Gün yeryüzünde yeni bir medeniyetin inşası için safları sıkılaştırma günüdür. Aynı dine inanan, aynı kıbleye yönelen Müslüman Türk ve Kürt halkını kamplara ayrıştırıp çatıştırmak isteyenlere fırsat vermeme günüdür. Bu sebeple sokaklarda hukuk düzeni dışına çıkmadan, göstericilerin arasına sızan provokatörlerin sebebiyet vereceği olumsuz hadiselere karşı son derece dikkatli ve duyarlı bir şekilde hareket etmek gerekir.” şeklinde konuşarak önemli uyarılarda bulundu.

Kürt =PKK algısının doğru bir algı olmadığın ve bu algının toplumu ayrıştırarak çatıştıracağını belirten Öztürk, topluma verilmek istenen bu algının sahiplerinin küresel emperyalist güçler olduğunu söyleyerek, yaşanan bu olumsuz durumlar karşısında sağduyu çağrısında bulundu. (İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır