Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Röportaj Hüseyin Yeşilgöz; Elimde 400’den fazla sanatçının arşivi var

Hüseyin Yeşilgöz; Elimde 400’den fazla sanatçının arşivi var

Tüm Şanlıurfalılar onu, her gün televizyonda dinlediği bir birinden güzel eski Urfa besteleri üzerinde yazılan; “Hüseyin Yeşilgöz Arşivinden” tanıdı.

Giriş Tarihi: 19 Mart 2012 Pazartesi 13:13
Hüseyin Yeşilgöz; Elimde 400’den fazla sanatçının arşivi varMüzik beste arşivinde artık Şanlıurfa sınırlarını aşmış bir adam. 400 kadarı Urfalı toplamda 1600 civarında ölmüş ve yaşayan sanatçıların bestelerini arşivlemiş bir adam.

TRT televizyonu arşivinde Sivas’tan sonra 2. İl Şanlıurfa. Hüseyin Yeşilgöz, Urfa’nın birinci olması için çaba sarf eden biri.

Bu işi para için yapmadığını söylerken; “dostluk, arkadaşlık ve vefanın artık hiç mi bir önemi yok?” diye serzenişte bulunuyor.

Mersin’de Yaşayan Hüseyin Yeşilgöz’u Urfa’da ağırlamak röportaj yapmak istedik. Ama yoğun iş temposundan Urfa’ya gelme fırsatı olmadı. Biz de İnternet yolu ile kendisine ulaştık.

İşte zevkle okuyacağınızı umduğumuz o röportaj…MEHMET G. ASLAN: (M.G.A) "Hüseyin Bey öncelikle okurlarımıza kendinizi tanıtır mısınız? Hüseyin Yeşilgöz Kimdir?"

HÜSEYİN YEŞİLGÖZ: (H.Y) Hüseyin Yeşilgöz 1963 yıl Şanlıurfa’da doğmuş. Viranşehir’de büyümüş liseyi Viranşehir’de okumuş. askere gidene kadar Viranşehir’de yaşamış. Hububat ve çiftçilikle uğraşan geniş bir ailenin 2. çocuğuyum ve askerlik sonra Mersin’e yerleştim.

M.G.A: Şanlıurfa sizi ilk kez televizyon kanallarında "Hüseyin Yeşilgöz'un arşivinden" diye söylenen birçok bestede sizin isminizin geçmesinden tanıdı. Nedir bu Hüseyin Yeşilgöz'un arşivi?

H.Y: Değerli dostum müzik merakım orta ve lise dönemlerinden başladı. O yıllardan bu yana gittiğim tüm il, ilçe ve köylerde ilk sorduğum plak ve kaset olmuştur. Tatlı sözlerle güzel muhabbetlerle daha sonra geniş olarak benim gibi arşiv oluşturan Türkiye genelinde ki dostlara ulaştım. karşılıklı elimizdeki arşivleri paylaştık hiç bir zaman karşılıklı para söz konusu olmadı ama ara sıra satıcılardan almak zorunda kaldım.

M.G.A: Bu işten para kazanıyor musun? Ya da yeterince para kazanıyor musunuz?

H.Y:Sorduğunuz soruyu sevdim ilk bana sorulan soru bu oluyor. İnsanların aklından fikrinden artık dostluk ve arkadaşlık kavramı silinmiş. kesinlikle ret ederim. bunu söyleyeni sadece para para derler. Benim ki merakla başladı. Şimdi de iyi ki merak etmişim diyorum. Bu kadar arşivle Şanlıurfa için çok büyük değer olan sanatçıların eserlerinin kaybolmasına engel olmuşum. Bu değer para ile ölçülmez.

M.G.A: Elinizdeki arşiv ne kadardır?

H.Y: Arşivlediğim sanatçıların hepsi Türkiye sanatçıları. Ama çoğunluk Şanlıurfalı sanatçılar. Şu an bende arşivlediğim sanatçıların sayısı erkek bayan hemen hemen 1500-1600’eyakın sanatçı var. Bunların 400’den fazlası Şanlıurfalı, kimisi mahalli kimisi profesyonel sanatçı. Diğerleri ise ulusal sanatçılar.

M.G.A: Şanlıurfa Belediyesi Müzik Müzesi yaptı. Daha önce valilik tarafından yapılan ŞURKAV var. Bu kurumlardan, “arşivinizden faydalanalım, arşivinizi bize verin” diye bir teklif aldınız mı?

H.Y: Geçen aylarda biliyorsunuz. Şanlıurfa belediyesi Yasin’in kahvesini müzik müzesi yaptı. Şanlıurfa için kesinlikle iyi bir kültürel bir çalışma ve Şanlıurfa müziğinin tanıtımı açısından da geç kalınmış bir faaliyettir. Herhangi bir yetkiliden beklerdim beni arasınlar, arşivimden yararlanmak için talepte bulunsunlar. Ama aramadılar. ŞURKAV aramadı. Kurumsal olduğu için bağışlama olursa kabul eder. Eğer her ikisi de beni aramış olsa tercihim ŞURKAV’dan yana olurdu. Nedeni ise ŞURKAV’ın Şanlıurfa tanıtım için çabasını takip ediyorum. Çok güzel çalışmaları var. Şanlıurfa’nın hak edilen yere gelmesinde valiliğin ve ŞURKAV’ın emeği unutulmaz. Bu nedenle buradan başta Valimize ve ŞURKAV Müdürü Şükrü Üzümcü’ye ve şahıslarında yönetim kuruluna teşekkür ederim.

M.G.A: Peki, arşivinizi ŞURKAV'a bağışlama gibi bir niyetiniz var mı?

H.Y: Değerli dostum M. Guli evet ama daha arşivime ekleyeceğim çok sesler var ve bunları düzeltmek zaman ister bundan dolayı düzeltmeden bağışlamam tabi ki ŞURKAV’a vereceğim. talebimde benim adıma 1 oda vermeleri Hüseyin Yeşilgöz Arşivinden Dinleti Odası Olarak Başka Dileğim Yok Bunu Yaparlarsa Bende onure olurum.

M.G.A: Hüseyin Bey bu arşivleme işinden para kazanmadığınızı bende biliyorum ama okuyucumuz merak eder diye soruyorum. para kazanmadığınız bir iş için neden bu kadar çok zaman ve para harcıyorsunuz?

H.Y : Biliyorsunuz dünyada her insan ruhlarını veya egolarını tatmin etmek için bir takım uğraşlarla meşgul olur. Şanlıurfa’nın kuşları meşhurdur. El sanatları yine öyle. Ama müzik apayrı bir merak alanı. Bunlar belge niteliğinde. Bunu pek anlayan olmaz tabi ki para harcarım gözüme gelmez! ama elime aldığım her plak veya kaseti dinlediğimde, o sesi o eseri yapanı düşündükçe ve bu bir tarihi belge de olunca benim ruhum ve benliğim kazanılanı zamanla tarihlere geçeceğini bildiğinden gözüme gelmez. Örneğin bir eseri bir besteci yazmış bunu belgeleyemiyor. O zamanda okuyan ve okunan eseri araştırıp bulup mahkemeye sununca işte belge delil niteliğinde. Geze geze Urfa’nın bunu belgelemek için. Ahmet Demir bir eseri için 20 uğraştı. Sonunda bendeki 1 plak sayesinde davayı kazandı.M.G.A: Peki, elimde 1000 kadar sanatçının arşivi var dediniz. Toplum tarafından bilinen sanatçılardan bazısını sayar mısınız?

H.Y: Önce eski Urfa’dan bilinmeyen sanatçılardan başlayayım. Belki uzun bir liste olacak ama tarihe not düşmek için söylemek zorundayım. Çünkü birçok değerli sanatçımız toplum tarafından bilinmiyor. Bunlar; Mehmet Kalfa, Mustafa Sesigüzel, Mehmet Güçlü, İbrahim Yeşildağ, Çetin Özdemir, Halil Kınacı, Nafi Budak, Çöl Kızı Fatma, Yavuz Tapucu, Fahri Yüksel, Taşçı Koçali, Şükrü İzol, Kemal Örkün, Hasan Temel, Ahmet Demir, Aşık A.Kadir Gedikanlıoğlu, Abdullah Balak, Müslüm Kılıç, Ali Ayhan, Cemal Türkoğlu, Dündar Yıldız, Eyüp Uyanıkoğlu, Hamit Belli (Komser), Kemal Şenses, Mehmet Sayın, Mustafa Çölgeçen, Mustafa Devecioğlu, Mustafa Gültekin, Reşat Kuşçuoğlu, Mahmut Karacadağ, Mehmet Karayel, Ş.Urfalı Muhittin, Nafi Budak, Mustafa Yıldızoğlu, Hasan Canpolat, Abdullah Tan, Kadir Yılmaz, Nejat Söylemez, M.Tahir Oturan, Hamza Şenses, H.Bakır Turtsever, Mahmut Güzelgöz, Bedih Yoluk, İsmail Badıllı, Seyfettin Sucu, Mehmet Nacak, A.İnal (Kepekçi), Kadri Sema, Ahmet Karaoğlan, Mehmet Ataç, Mustafa Ataç, Aziz Çegirge, Mustafa Şahin, Mustafa Savaş, Emin Taşkıran, İzzetin Çullu, Mehmet Melik, Mahmut Tuncer, Güler Işık, Şıh Müslüm Görgün, Hafız Halil Uzungöl, Ahmet Uzungöl, Şıh Isak, Yusuf Kuşçuoğlu, Mehmet Halhallı, Osman Uluoğlu (Azem), Halil Kendirli, Mehmet Delioğlu, İzzet Delioğlu (Demir), Çulcu Abbas, Dehlan Kadir, Fazoyunoğlu Mustafa, Mustafa Taşçı, Nurten Demirkol, Sabri Sabuncu, Mehmet Özbek, Fazlı Öztop, Mahmut Coşkunses, A.Kadir Karakuş, Mahmut Akagün, H.Nuri Başaran, Mehmet Gençkol (Kurukmehe), Mustafa Baydağ, A.Baydağ, Ali Gencebay, Ahmet Polat, A.Uyanık, Mehmet Güçlü, Bedirhan Kırmızı, Daha da var ama liste çok uzadı. Hayatta olanlar var. Ama bunların çoğu vefat etmiştir. ölenler rahmet hayatta olanlara sağlık dilerim.

M.G.A:  Bu arşiviniz şu an hangi televizyon Televizyon kanallarından yayınlanıyor?H.Y: Tabi ki benim düşüncem bu kimse alınmasın. Şanlıurfa’mızı en iyi şekilde temsil eden ve uydu üzerinden yayın yapan Kanal Urfa’dır. Şunu da bilinmesini isterim ki Kanal Urfa ile herhangi bir parasal bir ilişkimiz yoktur. Benim yaptığım Sadece Ş.urfa müzik kültürünü medya yoluyla tanıtılmasıdır. Bunu da Kanal Urfa seve seve yapıyor. bu arada baharda yeni kliplerle Kanal Urfa’da olacağız. hiç tanınmayan Şanlıurfa sanatçılarla. emekleri hiçe sayılmış değerli ses sanatçılarımız var.

M.G.A: Hüseyin Bey Mersinde İkamet ediyorsunuz. Biliyorsunuz ki Şanlıurfa sıra gecelerindeki müzik kültürü ile Türkiye’nin gündeminde. Müzikle uğraşan bu insanlar içerisinde gerek söyleyenler, gerekse sizin gibi arşivleyenler var. Bu konuda ortak çalışma yapma gibi bir projeniz veya öneriniz var mı?

H.Y: Sizin bu sorunuzu dilek olarak benimsiyorum. Nedense sadece bu bir temenni olarak hep kalmakta. Sanmıyorum ortak bir çalışma olsun. Tabi ki, olmasını samimiyetimle isterim. Gelsinler bir araya yetkili insanlarımız. Kimde ne varsa bir araya getirelim ortak bir kurum veya özel bir yerde sergileme fırsatı bulup araştırmacılara ve Şanlıurfa’ya gelen turistlere araştırma ve tanıma imkânı sunalım. Yurt dışında yurt içinden gelsinler görsünler değerlendirsinler müzik yazarları. İstense her şey olur dostum dediğim gibi bir temenni ve dilekte kalır.

M.G.A: Son olarak Şanlıurfalı hemşerilerinize ne gibi mesaj vermek istersiniz?

H.Y: Buradan çok değerli Şanlıurfalı müzik sevenlere bir ricada bulunuyorum elinizdeki kaset ve plakların kıymetini bilin. Her yerde ve ortamda Şanlıurfa sanatçılarını dinlemelerini ve arşivlemelerini istiyorum. Tüm Şanlıurfalı hemşerilerime saygı ve sevgilerimi yolluyorum. Benim bu arşivimin oluşmasında tüm Şanlıurfalı sanatçıların hakkı ve emeği olmuştur.

M.G.A: Bize zaman ayırdığınız için Balikligol.com olarak size teşekkür ederim.

H.Y: Sonsuz Teşekkürler.. En Azından Fırsat Verip Arşivim Hakkında Bilgi Vermeme Aracı Oldunuz.

YORUMLAR
  • yorum2014-10-03 21:20:24halil beyazağaç

    urfamızın kültürünü tanıtmada emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız.beyazağaç ailesi.izmir

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hayrat Vakfı Koordinatörü Abdullah Toprak,‘Nerede bir mağdur varsa oradayız’

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com