Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Hür Adam'a bir büyük ödül daha!

Hür Adam'a bir büyük ödül daha!

Giriş Tarihi: 1 Ağustos 2011 Pazartesi 14:43
Hür Adam'a bir büyük ödül daha!

Film Amerika'dan ödül aldı

 

Yalnızca konusuyla değil, medya ve kamuoyunda yarattığı tartışmalarla da Türk sinema tarihinde daha şimdiden ayrıcalıklı bir konuma erişen 2011'in olay filmi "Hür Adam", geçtiğimiz günlerde küresel ölçekteki ikinci büyük başarısını da elde etti.

 

ABD'de düzenlenen 34'üncü Uluslararası Philadelphia Film Festivali'ne (Philafilm 2011) katılan yapıt, burada "uzun metraj" kategorisinde yarıştığı düzinelerce film arasından sıyrılarak "birincilik ödülü"ne lâyık görüldü.

 

"Hür Adam"ın Philafilm-2011'de kazandığı başarının en anlamlı yönü ise, yarışmanın "uzun metrajlı yapımlar" kategorisinde en iyi filme verilen ödülün 1876-1975 yılları arasında yaşayan Amerikalı aktör Leigh Whipper'a ithaf edilmiş olmasıydı.

 

Hollywood'un ilk siyahî oyuncuları arasında yer alan Güney Carolina doğumlu Whipper, başkent Washington'un saygın eğitim kurumlarından Howard Üniversitesi'nde yükseköğrenim görmesine, tiyatro-sinema alanındaki üstün oyunculuk yeteneklerine ve pek çok filmde üstlendiği önemli rollere rağmen uzunca bir süre sırf derisinin rengi nedeniyle meslek örgütlerine üye olarak kabul edilmemiş, bu yüzden de ırkçı çevrelere karşı kıran kırana bir onur savaşı vermişti.

 

Sanatçı, kendi döneminin en önemli meslek örgütü olarak kabul edilen "Tarafsız Aktörler Birliği"ne (Actors Equity Association) üye olarak kabul edilen ilk kara derili sinema-tiyatro oyuncusu olduğu gibi, aynı zamanda "Siyahî Aktörler Birliği"ni de (Negro Actors Guild) kuran kişiydi.

 

"Hür Adam"ın, bütün hayatı baskıcı bir sistemin ezdiği insanların haklarını ve onurunu koruma mücadelesiyle geçmiş böylesine değerli bir sanatçının hatırasına verilen büyük ödülü kazanması da seçkin sinemacılardan oluşan Philadelphia Festivali jürisinin tercihini ne denli bilinçli yaptığının bir başka göstergesi oldu.

 

Yapımcılığı ve yönetmenliğini Mehmet Tanrısever'in üstlendiği, aktör Mürşit Ağa Bağ'ın da canlandırdığı "Bediüzzaman Said Nursî" rolüyle Türk sinema tarihinin en başarılı performanslarından birine imza attığı "Hür Adam" geçen ay yine ABD'de, sinemanın kalbi California eyaletinde düzenlenen "Accolade Awards" adlı bir başka yarışmada da birinci olarak "Mükemmellik Ödülü" (Award of Excellency) kazanmıştı.

 

Öte yandan, bazı İslâm ülkelerinin, uluslararası alanda ardı ardına gelen bu ödüllerle birlikte Feza Film'e başvurarak yapıtın sinema ve televizyon için gösterim haklarını talep etmeye başladıkları öğrenildi.

 

Filmin iki ay kadar önce piyasaya sürülen çift diskli özel DVD'si ise "en çok satan DVD'ler" listesinde üst sıralarda yer alıyor.   Yeni Şafak

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gazetecilerden Siverek Kaymakamı Demirel’e ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com