Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Hükümet Başörtülüleri Dışladı!

Hükümet Başörtülüleri Dışladı!

Özgür Eğitim Sen Milli Eğitm Bakanlığın yayınladığı kılık-kıyafet yönetmenliğinin toplumda Kamplaştırma yaratacağını söyleyerek set tepki göstedi.

Giriş Tarihi: 29 Kasım 2012 Perşembe 11:49
Hükümet Başörtülüleri Dışladı!

Bakanlığın yayınladığı kılık-kıyafet yönetmeliğinin  eşitliğe ve adalet ilkesine aykırıdır olduğunu söyleyen Özgür Eğitim Sen Başkanı Abdülgani Demir; "İmam hatip okullarında okuyan öğrencilere inançları gereği başlarını örtme hakkı tanınırken; bu hakkın diğer lise ve ortaokullarda okuyan kız öğrencilere yasaklanması eşitliğe ve adalet ilkesine aykırıdır" dedi.

İŞTE DEMİR'İN YAPTIĞI O AÇIKLAMA:

Özgür Eğitim Sen olarak, 12 Eylül askeri darbe döneminin ürünü olan, kılık-kıyafet yönetmeliğinin daha özgür bir şekilde yeniden düzenlenmesini uzun süredir bekliyorduk. Yine 28 Şubat Postmodern darbe döneminde uygulamaya konulan, kurumlarda ve okullarda başörtü yasağının uygulamadan kaldırılmasını da dört gözle bekliyorduk.

Maalesef Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı “Okul Öğrencilerinin Kılık -Kıyafetlerine Dair Yönetmelik” bizde tam bir hayal kırıklığı oluşturdu.

Yayınlanan yönetmelik, özgür düşünce sahibi bireyler tarafından değil; hala bilinçaltlarında darbe döneminin korkularını taşıyan bireyler tarafından hazırlanmış izlenimini veriyor.

Okullardaki kılık kıyafet serbestliği kişilerin ekonomik durumunu zorlamayacak şekilde; hak, inanç ve kültürel gerekliliklerinin serbestçe kullanımını sağlamalı. Yoksa bir öğrenciye, senin canın öyle istiyorsa saçını uzat; diğerine ise senin inancının gereği bile olsa sen başını örtemezsin demek özgürlük değildir. Farklı şekilde yasakçılık yapmaktır.

Yayınlanan kılık kıyafet yönetmeliği handikaplar ile dolu bir yönetmelik görüntüsü vermektedir.

İmam hatip okullarında okuyan öğrencilere inançları gereği başlarını örtme hakkı tanınırken; bu hakkın diğer lise ve ortaokullarda okuyan kız öğrencilere yasaklanması eşitliğe ve adalet ilkesine aykırıdır.

Bakanlık bu değişiklikle, başını örtenler İmam Hatip okullarına; başı açıklar diğer okullara gitsin mi demek istiyor? Bize göre bu şekildeki bir yaklaşım toplumu kamplaştıran ayrımcı bir yaklaşımdır.

Kılık-kıyafet yönetmeliğindeki, öğrenci yırtık ve yamalı kıyafetler giyemez ibaresi gereksiz ve fakir öğrencileri rencide edebilecek bir ifadedir.

Bakanlık yetkililerine sormak gerek; imkânı olan hangi öğrenci yırtık ve delik kıyafetle okula gelir ki?

Kılık-kıyafet yönetmeliğindeki, “Öğrenci okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunur” maddesini Laikliği din karşıtlığı, dini taleplerin yasaklanması olarak algılayan dar ve etkin elit bir kesimin memnun edilmesine yönelik konulmuş bir madde olarak görüyoruz.

Bu madde Hükümetin hala darbe yandaşı, Laik elit kesim karşısında, bilinçaltında eziklik yaşadığını gösterir. Bu madde okul idarecilerini, öğretmenleri ve okullarda başını örtmek isteyen öğrencileri karşı karşıya getirecek ve birçok okulda kaosa yol açacaktır.

Hükümetin bugün bile, yıllarca kendisine kan kusturan ve kusturmaya devam eden dar ve bağnaz laik elit bir kesimi memnun etme çabası içinde olması, bizce kendisi için utanç vericidir. Bu durum aynı zamanda da halkımızın normalleşme beklentilerini, inançlarını yaşama umutlarını boşa çıkaracak ve toplumun büyük çoğunluğunda hayal kırıklığı yaratacaktır.

On yıldır iktidarda olan bir hükümetin hala toplumu 28 Şubat Postmodern darbe öncesine ortamına kavuşturamaması nasıl açıklanabilir.

Özgür Eğitim Sen olarak isteğimiz, öğrencilerin ve memurların inançları gereği okul ve kurumlarda başlarını rahat olarak örtebildiği, toplum kesimlerinden hiç kimsenin, başkasının kılık-kıyafeti ile uğraşmadığı bir Türkiye.

Çok şey mi istiyoruz?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com