Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Hukukçular derneğinden Semra Güzel açıklaması

Hukukçular derneğinden Semra Güzel açıklaması

Giriş Tarihi: 25 Eylül 2010 Cumartesi 11:27
Hukukçular derneğinden Semra Güzel açıklaması

Şanlıurfa Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Ömer Avcı, Şanlıurfa’da, dört yıl önce yapılan bir operasyonla Dut Ağacı Tarih Evinde gözaltına alındıktan sonra maddi-manevi tazminat davası açan Semra Güzel’in, Diyarbakır 5. Ağır Ceza mahkemesinde görülen davası sona erdikten sonra, 8 bin 100 lira tazminat ödenmesi kararı ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

 

Ülkemizde maalesef “hak-hukuk” konularına dair gelişmeler medyaya yansıdığı zaman bir anlam ifade ediyor. Bu ülkemizin yapısından da kaynaklı bir algılama ve hak arama biçimi olarak değerlendirilebilir. Ülkemizde, “Ergenekon” denilen süreçte; “özel yetkili savcı”, “özel yetkili ağır ceza mahkemesi”, “haksız tutuklama” gibi kavramlar ilk kez kamuoyunda tartışılır hale gelmiştir. Oysa bu ülkede yıllardır, haksız yakalama ve gözaltına almalar ve tutuklamalar uygulana gelmiştir. Ancak, ne zaman ki bunun ucu “üst düzey (!) ” insanlara dayanınca; kıyametin kızılı kopmuş, hâkimler görevden alınmış, yerleri değiştirilmiş, yargıçlar izin almaya zorlanmıştır.

 

Yıllardır; güçlünün hukukunun tezahür ettiği bu topraklarda, bazen de iyi gelişmeler olmaktadır. Bunun en yakın örneği; Şanlıurfa 2.Ağır Ceza Mahkemesince verilen karardır. Yasa dışı bir örgüte üye olduğu gerekçesi ile gözaltına alınan Semra Güzel isimli hekimin davada beraat etmesine müteakip açtığı haksız yakalama ve gözaltına alma konulu davasında Mahkeme; 4 gün 3 gece gözaltında kalan Güzel için  toplamda 8 bin TL dolayında bir tazminata hükmetmiştir.

 

Bu miktar pek tabi bir kimsenin “bir anlık” özgürlüğünün karşılığı olarak bile kabul edilemez ancak, uygulayıcıların; suçlu-suçsuz ayrımında daha dikkatli olmasına bir sebep olabilir.

 

Bu konudaki düzenlemeler; mevzuatımızda yıllardır bulunmaktadır, bunun halk tarafından bilinmesi avukatlar tarafından kullanılması büyük bir yükümlülüktür.

Buradan; bu biçimde hakkı zayii olan herkese; “hakkınızı arayın” çağrısında bulunuyoruz.

 

Kamuoyuna Duyurulur.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Evlilik programlarındaki rezalet gündemden düşmüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com