Advert
Advert
Advert

Hukukçular derneğinden Semra Güzel açıklaması

Hukukçular derneğinden Semra Güzel açıklaması
Hukukçular derneğinden Semra Güzel açıklaması

Şanlıurfa Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Ömer Avcı, Şanlıurfa’da, dört yıl önce yapılan bir operasyonla Dut Ağacı Tarih Evinde gözaltına alındıktan sonra maddi-manevi tazminat davası açan Semra Güzel’in, Diyarbakır 5. Ağır Ceza mahkemesinde görülen davası sona erdikten sonra, 8 bin 100 lira tazminat ödenmesi kararı ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

 

Ülkemizde maalesef “hak-hukuk” konularına dair gelişmeler medyaya yansıdığı zaman bir anlam ifade ediyor. Bu ülkemizin yapısından da kaynaklı bir algılama ve hak arama biçimi olarak değerlendirilebilir. Ülkemizde, “Ergenekon” denilen süreçte; “özel yetkili savcı”, “özel yetkili ağır ceza mahkemesi”, “haksız tutuklama” gibi kavramlar ilk kez kamuoyunda tartışılır hale gelmiştir. Oysa bu ülkede yıllardır, haksız yakalama ve gözaltına almalar ve tutuklamalar uygulana gelmiştir. Ancak, ne zaman ki bunun ucu “üst düzey (!) ” insanlara dayanınca; kıyametin kızılı kopmuş, hâkimler görevden alınmış, yerleri değiştirilmiş, yargıçlar izin almaya zorlanmıştır.

 

Yıllardır; güçlünün hukukunun tezahür ettiği bu topraklarda, bazen de iyi gelişmeler olmaktadır. Bunun en yakın örneği; Şanlıurfa 2.Ağır Ceza Mahkemesince verilen karardır. Yasa dışı bir örgüte üye olduğu gerekçesi ile gözaltına alınan Semra Güzel isimli hekimin davada beraat etmesine müteakip açtığı haksız yakalama ve gözaltına alma konulu davasında Mahkeme; 4 gün 3 gece gözaltında kalan Güzel için  toplamda 8 bin TL dolayında bir tazminata hükmetmiştir.

 

Bu miktar pek tabi bir kimsenin “bir anlık” özgürlüğünün karşılığı olarak bile kabul edilemez ancak, uygulayıcıların; suçlu-suçsuz ayrımında daha dikkatli olmasına bir sebep olabilir.

 

Bu konudaki düzenlemeler; mevzuatımızda yıllardır bulunmaktadır, bunun halk tarafından bilinmesi avukatlar tarafından kullanılması büyük bir yükümlülüktür.

Buradan; bu biçimde hakkı zayii olan herkese; “hakkınızı arayın” çağrısında bulunuyoruz.

 

Kamuoyuna Duyurulur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
leman aslan     2014-10-12 siz.haklısınız fakat kimse bunu anlamiyor kobaniyi bahane edip bizide kobani durumuna düşürecekler bu arada yorumlarınızı çok begeniyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu