Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Hukukçular derneğinden Gazetecilere destek

Hukukçular derneğinden Gazetecilere destek

Giriş Tarihi: 27 Ekim 2010 Çarşamba 13:49
Hukukçular derneğinden Gazetecilere destek

Şanlıurfa Hukukçular Derneği tarafından gazetecilere yönelik gerçekleştirilen saldırı ile ilgili yazılı basın açıklaması:

 

Kolluk Görev Tanımına Bağlı Kalmalıdır…

Geçtiğimiz Pazar günü Şanlıurfa Belediyesi tarafından 11 Nisan Stadyumunda düzenlenen bir konseri takip etmek ve haber yapmak amacıyla kapıdan içeri girmek isteyen İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Mustafa Demirci, Şanlıurfa Emniyetine bağlı Çevik Kuvvet Polisleri tarafından saldırıya uğramış, görüntü kayıtları ve görgü şahitleri ile birlikte saldıran görevliler hakkında suç duyurusunda bulunmuştur.

Olayın gerçekleşmesine müteakip olarak, Mustafa Demirci’ye hukuki yardımda bulunan derneğimiz, olayın gelişimini ve safahatını yakından takip etmektedir.

Bilindiği üzere, kolluk yasal tanımına ve görev alanına giren olaylara yine, mevzuatın çizdiği çerçeve içerisinde müdahale ettiği sürece, meşru tavır sergilemiş olacak ve saygınlığını koruyacaktır. Kamu görevlerinin saygınlığının kaynağında devlet ve kamu gücünden ziyade; görevlerini yerine getirirken layıkıyla davranıp davranmadıkları ölçütü yatmaktadır.

Çevik Kuvvet olarak nitelendirilen kolluk biriminin “toplumsal güvenlik” adına, her kişiye “potansiyel suçlu”, olarak yaklaşması, büyük bir zihniyet hatası ve akıl tutulmasıdır. Tabi ki bu menfur davranış bir teşkilata mal edilemez fakat; bu gibi olayların sayısının artması; gerek kolluk güçlerinin ve kentin üst yönetiminin üzerinde düşünmesi ve çözüm üretmesi gereken bir hal olduğu sonucunun da doğduğunu kabul etmemizi gerektirir.

Bu nedenle; her kamu birimi gibi, kolluk teşkilatı mensuplarının da görevlerini ifa ederken; görev tanımına bağlı kalması gerektiğini belirtmek isteriz. Bu konuda oluşacak hak ihlallerinin gerek idari ve cezai anlamda sonuçsuz kalmaması için gerekli işlemlerin yapılmasını beklemekte ve izlemekteyiz.

Bu ve son günlerde yaşanan benzeri menfur olaylar karşısında, başta mağdur edilen kimselere ve işlerini yapmak için çalışan Gazeteci ve Muhabirlerin üzüntülerini paylaştığımızı belirtmek ahlaki yükümlülüğümüzdür.

Bu gibi insan hak ve hürriyeti ile vücut tamlığına müessir eylemlerin hukuksal anlamda takipçisi olduğumuzu bildirmek isteriz. 

Gereği kamuoyuna saygı ile duyurulur…

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

BYEGM 30’NCU YEREL MEDYA ÖZENDİRME YARIŞMASI DUYURUSU

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com